Van ekolojik koşullarında yetiştirilen mısır ve macar fiği yembitkilerinden yapılan karma silajların kaliteleri ve rumende ham besin madde yıkılmalarının belirlenmesi
The Determined of silage quality and crude feed matter degradation of mixed silage containing corn and vicia pannonica at rumen in Van ecological
  1. Tez No: 98211
  2. Yazar: SAVAŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DEMİREL, PROF. DR. FIRAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET VAN EKOLOJİK KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN MISIR VE MACAR FİĞİ YEM BİTKİLERİNDEN YAPILAN KARMA SİLAJLARIN KALİTELERİ ve RUMENDE HAM BESİN MADDE YIKILMALARININ BELİRLENMESİ ÇELİK, Savaş Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilinı Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Murat DEMİREL Eylül 2000, 56 sayfa Bu çalışmada, mısır (M) ve macar fiği yem bitkileri ile %75 mısır + %25 macar fiği (75M25MF) ve %50 mısır + %50 macar fiği (50M50MF)'nden oluşmuş karma silajlarm kaliteleri ve nanende kimi ham besin maddelerinin naylon kese yöntemi ile sindirilme dereceleri araştırılmıştır. Hazırlanan 4 silaj örneği cam kavanozlara konularak 70 gün inkübasyona bırakılmıştır. Naylon kese yöntemiyle silajlann rumende 4, 8, 16, 24 ve 48. saatlerdeki yıkılımlarmda rumen fistülü takılmış 4 baş Akkaraman erkek toklu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu en yüksek pH değeri 5.44 ile macar fiği silajmdan, en düşük pH değeri ise 4.15 ile mısır silajından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATED OF SILAGE QUALITY AND CRUDE FEED MATTER DEGRAGATION OF MIXED SILAGE CONTAINING CORN AND VICIA PANNONICA AT RUMEN IN VAN ECOLOGİCAL CONDITIONS ÇELİK, Savaş Msc, Animal Science Advisor: Asst.Prof.Dr. Murat DEMİREL Eylül 2000, 56 pages In the study, the digestion degree of raw nutrition matter in the rumen and silage quality of silages that have different composition which consisted of corn (C), vicia pannonica (VP) and 75% C + 25% VP, 50% C + 50% VP. Four silage samples were prepared and incubated 70 days in jars. The degradation of silages in the rumen at 4, 8, 16. 24 and 48 hours were determined on rumen fistulated four Akkaraman rams. According to analysis result, the highest (5.44) and lowest (4. 15) pH's were observed at vicia pannonicasilage and corn silage, respectively.