Kardiyopulmoner resüsitasyonda etkin göğüs bası noktasının ve kardiyotorasik hastalıklarla değişiminin incelenmesi
Evaluation of the optimal chest compression site in cardiopulmonary resuscitation (CPR) and ıts alteration in cardiothoracic diseases
  1. Tez No: 982167
  2. Yazar: UFUK ÇAĞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Anatomi, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Anatomy, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) sırasında uygulanacak optimal göğüs basısı noktasının, kardiyotorasik hastalıklara ve kol pozisyonuna göre nasıl değiştiğini toraks bilgisayarlı tomografi (BT) Multiplanar Rekonstrüksiyon (MPR) görüntüleri temel alınarak değerlendirmek. Yöntem: Toplam 503 toraks BT görüntüsü incelendi (317 erkek, %63; 186 kadın, %37; ortalama yaş: 60,3 ± 15,5 yıl). Olgular kol pozisyonuna göre iki gruba ayrıldı: kollar baş üzerinde olanlar (n = 379) ve kollar aşağı pozisyonda olanlar (n = 124). Standart pozisyonda görüntülenen grup ek olarak dört alt kategoriye ayrıldı: kalp yetmezliği (KY) tanılı hastalar (n = 60), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanılı hastalar (n = 81), her iki tanıyı birlikte taşıyan hastalar (KY+KOAH) (n = 84) ve her iki tanısı da bulunmayanlar (n = 154). Akciğer ve vasküler dokuya ait radyolojik bulgular da kaydedildi. Tüm görüntülerde, MPR yöntemiyle kalp apeksi (A) ve sol ventrikülün en geniş iç çapının orta noktası (MaxLV) belirlendi. Bu noktaların sternum orta hattına (MidS) ve sterno-ksifoid bileşkeye (SX) olan dik uzaklıkları ölçüldü. Sternum uzunluğu da sagittal planda değerlendirildi. Dört hastalık alt grubu arasında ve iki kol pozisyonu grubu arasında konumsal farkları değerlendirmek üzere karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Tüm örneklemde ortalama ölçümler şu şekildeydi:A–MidS = 75,1 ± 14,8 mm; A–SX = −27,7 ± 24,2 mm; MaxLV–MidS = 48,4 ± 12 mm; MaxLV–SX = −7 ± 22 mm; sternum uzunluğu = 154,9 ± 16,5 mm. Kollar yukarı pozisyonda görüntülenen olgularda, kardiyotorasik hastalık varlığına göre A–MidS (p = 0,002) ve MaxLV–SX (p = 0,008) ölçümlerinde anlamlı fark saptandı. Kollar aşağı pozisyonda görüntülenenlerle kollar yukarı durumda görüntülenenler karşılaştırıldığında ise A–SX ve MaxLV–SX uzaklıkları gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdi (p < 0,001). Sonuç: Kalp yetmezliği olgularında sol ventrikül ve kalp apeksi laterale doğru yer değiştirmektedir. Buna karşılık KOAH'ta bu yapılar inferior ve mediale doğru yer değiştirir. Ayrıca kollar aşağı pozisyonu, kalbin sterno-ksifoid bileşkeye göre kraniyal yönde yer değiştirmesine neden olmaktadır. Kardiyotorasik patolojiler ve kol pozisyonu kalbin yerleşimini—dolayısıyla sol ventrikülün konumunu—değiştirdiği için, KPR sırasında uygulanacak optimal göğüs basısı noktası hasta bazında değerlendirilmelidir. Kardiyomegali veya pulmoner hiperinflasyon varlığında bası noktasının bireysel olarak yeniden gözden geçirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the variation in the optimal chest compression point during cardiopulmonary resuscitation (CPR) according to cardiothoracic diseases and arm position, based on thoracic computed tomography (CT) Multiplanar Reconstruction (MPR) images. Methods: A total of 503 thoracic CT scans were analyzed (317 males, 63%; 186 females, 37%; mean age: 60.3 ± 15.5 years). Cases were divided into two groups according to arm position: those with arms raised above the head (n = 379) and those with arms positioned down (n = 124). The standard-position group was further subdivided into four categories: patients diagnosed with heart failure(HF) (n = 60), those diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) (n = 81), those with both conditions(HF+COPD) (n = 84), and those without either diagnosis(No-HF/COPD) (n = 154). Various radiological findings were also recorded. In all images, the cardiac apex (A) and the midpoint of the widest inner diameter of the left ventricle (MaxLV) were identified via MPR. The perpendicular distances from these points to the midline of the sternum (MidS) and to the sterno-xiphoid junction (SX) were measured. Sternum length was also measured along the sagittal plane. Comparisons were made among the four disease-based subgroups and between the two arm-position groups to assess positional differences. Results: For the entire sample, mean measurements were as follows: A–MidS = 75.1 ± 14.8 mm; A–SX = −27.7 ± 24.2 mm; MaxLV–MidS = 48.4 ± 12 mm; MaxLV–SX = −7 ± 22 mm; sternum length = 154.9 ± 16.5 mm. In subjects imaged with arms raised, significant differences were observed in A–MidS (p = 0.002) and MaxLV–SX (p = 0.008) according to the presence of cardiothoracic diseases. When comparing subjects who were scanned with arms down versus arms up, A–SX and MaxLV–SX distances differed significantly between groups (p < 0.001). Conclusion: In heart failure, both the left ventricle and the cardiac apex shift laterally, aligning approximately with the level of the sterno-xiphoid junction. In contrast, in COPD these structures are displaced inferiorly and medially. Additionally, the arms-down position causes cranial displacement of the heart relative to the sterno-xiphoid junction. Because cardiothoracic pathologies and arm positioning alter cardiac location—and consequently the position of the left ventricle—the optimal chest compression point during CPR should be evaluated on a patient-specific basis.