1990'dan günümüze Türkiye'de ishalli hastalıklara bağlı ölümlerin etiyolojik faktörlere atfedilen oranlarının trendi: Bir hastalık yükü çalışması Türkiye örneği
Trend of etiology-attributed proportions of diarrhea-related deaths in Türkiye from 1990 to the present: A burden of disease study – the case of Türkiye
  1. Tez No: 982180
  2. Yazar: HAZIM BARIŞ PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Küresel Hastalık Yükü-2021 çalışması verileri kullanılarak, Türkiye'de 1990-2021 yılları arasında ishalli hastalıkların mortalitesinin çeşitli etiyolojik faktörlere atfedilen oranlarının yıllar içindeki trendini cinsiyet ve yaş gibi değiştirilemez risk faktörlerine göre incelemektir. Çalışmanın bulgularına göre etkenlere atfedilen ölüm ve engelliliğe göre ayarlanmış yaşam yılları bir etken dışında diğer tüm etkenlerde 1990-2021 yılları arasında düşüş eğiliminde olduğu, bir etkende de aynı yıllarda artış eğiliminde olduğu görülmüştür. Yaşa özel ölüm sayıları incelendiğinde oransal olarak 1990-2021 yılları arasında iki yaş grubunda (beş yaş altı ve yetmiş yaş üstü) hala önemli sayıda ölüme sebep olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, elde edilen bulgular ishalli hastalıklara bağlı ölümlerde anlamlı bir ilerleme kaydedildiğini göstermekle birlikte, bu kazanımların sürdürülebilir kılınması için etken temelli yaklaşımın ve yaş grubu odaklı müdahalelerin kararlılıkla devam ettirilmesi gerekmektedir. Azalan eğilim, mücadelenin başarısını göstermekle beraber daha yüksek hedeflere ulaşmak için bir motivasyon kaynağı olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the temporal trends in mortality attributable to various etiological factors of diarrheal diseases in Türkiye between 1990 and 2021, using data from the Global Burden of Disease 2021 study, and to analyze these trends in relation to non modifiable risk factors such as age and sex. According to the findings, deaths and disability-adjusted life years attributable to all but one etiological factor showed a decreasing trend between 1990 and 2021, while one factor exhibited an increasing trend over the same period. When age-specific deaths were examined, it was observed that two age groups (children under five years and individuals over seventy years) still accounted for a substantial proportion of deaths during 1990–2021. In conclusion, the findings indicate meaningful progress in reducing deaths due to diarrheal diseases; however, sustaining these achievements requires the continued implementation of pathogen-based strategies and age-focused interventions. The declining trend reflects the success of current efforts, yet it should also serve as a source of motivation to pursue even more ambitious targets.