Diabetes mellitus tanılı hastalarda karotis intima-media kalınlığı ile Perilipin 5 düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between carotid intima- media thickness and Perilipin 5 levels in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 982220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL AYDIN YOLDEMİR, DR. ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmasının amacı, Tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) tanılı bireylerde PLIN5 düzeyleri ile aterosklerozun subklinik evresini değerlendirmede kullanılan karotis intima-media kalınlığı arasındaki ilişki araştırılarak, PLIN5'in subklinik aterosklerozun öngörülmesindeki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemine Mayıs 2025-Eylül 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran hastalardan 60 T2DM tanılı ve 30 kontrol seçildi. Perilipin 5 düzeyleri enzim bağlantılı immün yöntem (ELİSA) ile çalışıldı ve T2DM tanılı grupta karotis intima-media media ölçümleri yapıldı. Tüm katılımcıların demografik verileri ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. Bulgular: Perilipin 5 değerleri T2DM tanılı grupta kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulundu. (p=0,006) İki grup arasında HbA1c, glukoz, HDL ve trigliserit yönünden de anlamlı fark bulundu. (sırasıyla p<0,001, p<0,01, p=0,032, p=0,048). ROC analizinde T2DM tanılı grup ile kontrol grubu ayrımında optimal cutt-off değeri 54,243 mg/L hesaplanmış olup; AUC=0,679 (p=0,003, %95 GA: 0,573 - 0,774), sensitiviyesi %51,7, spesifitesi %86,7 olarak olarak hesaplandı. KIMK normal ve KIMK artmış gruplar arasında arasında Perilipin 5 düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. (p>0,05) KIMK normal ve KIMK artmış grupa kıyasla platelet (PLT) ve HDL artmış, Alb/Kre oranı azalmış olarak saptandı. (sırasıyla p=0,012, p=0,018, p=0,014) Sonuç: Çalışmamızda Perilipin 5 düzeylerinin tip 2 diyabet tanılı hastalarda sağlıklı gruba kıyasla daha düşük olduğu saptanmıştır. Ancak KIMK ölçümleri ile Perilipin 5 değerleri arasında kolerasyon saptanmadı. Perilipin 5 değerlerinin tip 2 diyabetin patogenezinde rol alabileceği ancak diyabete bağlı aterosklerozu öngörmede yeterli olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between PLIN5 levels and carotid intima–media thickness, a parameter used to evaluate the subclinical stage of atherosclerosis, in individuals with type 2 diabetes mellitus (T2DM), and to assess the potential role of PLIN5 in predicting subclinical atherosclerosis. Materials and Method: A total of 60 patients diagnosed with T2DM and 30 control subjects were selected for the study sample from individuals who presented to the Internal Medicine outpatient clinics of the University of Health Sciences Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between May 2025 and September 2025. Perilipin 5 levels were measured using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method, and carotid intima–media thickness measurements were performed in the T2DM group. Demographic data and laboratory parameters of all participants were recorded. Results: PLIN5 levels were found to be significantly lower in the group diagnosed with T2DM compared to the control group (p = 0.006). A significant difference was also observed between the two groups in terms of HbA1c, glucose, HDL, and triglyceride levels (p < 0.001, p < 0.01, p = 0.032, and p = 0.048). In the ROC analysis, the optimal cut-off value for distinguishing the T2DM group from the control group was calculated as 54.243 mg/L, with an AUC of 0.679 (p = 0.003, 95% CI: 0.573–0.774), sensitivity of 51.7%, and specificity of 86.7%. No significant difference was detected in PLIN5 levels between the normal CIMT and increased CIMT groups (p > 0.05). Compared with the normal CIMT group, the increased CIMT group demonstrated higher platelet (PLT) and HDL levels, and a lower Alb/Cre ratio (p = 0.012, p = 0.018, and p = 0.014). Conclusion: In our study, PLIN5 levels were found to be lower in patients diagnosed with type 2 diabetes compared with the healthy control group. However, no correlation was detected between carotid intima–media thickness (CIMT) measurements and PLIN5 levels. It was concluded that although PLIN5 may play a role in the pathogenesis of type 2 diabetes, it is not sufficient for predicting diabetes-associated atherosclerosis.