Manisa özelinde raylı sistem ve elektrikli otobüs fizibilite değerlendirmesi
Rail system and electric bus feasibility assessment in Manisa
  1. Tez No: 982334
  2. Yazar: SERDİNÇ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Manisa'da nüfus artışı, kent merkezine yığılma, özel araç kullanımının yoğunluğu ve mevcut ulaşım altyapısının kapasite sınırına ulaşması gibi etkenler, yoğun bir trafik baskısı oluşturmuştur. Toplu taşıma altyapısının güçlendirilmesine yönelik kararların, ekonomik ve teknik açıdan gerçekçi fizibilite analizlerine dayanması büyük önem taşımaktadır. Tez çalışmasında, Manisa merkez ilçelerinde bulunan Şehir Hastanesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Muradiye'de yer alan ana yerleşkesi arasındaki şehir çeperinden geçerek ulaşım ihtiyacının yıllar sonrası için modellenmesi yapılarak alternatifler sunulmaktadır. İki farklı toplu taşıma sistemi, elektrikli otobüs kullanımı ve raylı sistem kullanımı incelenmiştir. İncelenen bu toplu taşıma çeşitleri için sistem, kapasite, yatırım maliyeti, işletme giderleri, bakım gereksinimi, sefer aralığı, enerji tüketimi, erişilebilirlik, altyapı gereksinimleri ve finansal sürdürülebilirlik konularında incelenerek karşılaştırılmıştır. Hali hazırda TCDD tarafından kullanılan ve Manisa merkezinden geçen demir yolunun, yüksek hızlı tren alt yapısının Manisa'ya gelmesinden sonra boşa çıkacağı varsayımı yapılmaktadır. Bu varsayımla mevcut demir yolu alt yapısını kullanarak, raylı sistem alt yapı yatırım maliyetlerinin düşürülmesi ile yeni bir ulaşım sistemi kurulması durumunda ne kadar avantaj sağlayacağı incelenmektedir. Çalışmada, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Ulaşım Hizmetleri A.Ş tarafından sağlanan 2024–2025 yıllarına ait yolculuk verileri, bilet fiyatları, mevcut sefer planları, zirve saat dağılımları ve hat kullanımları kapsamlı biçimde analiz edilmektedir. Ekonomik fizibilite analizinde her iki sistem için 2 yıl proje, finansman ve kurulum süreci olarak düşünülmüş, daha sonrası için 20 yıllık yolculuk projeksiyonu ile bilet gelirlerinin yıllık artışı, yolculuk sayılarının yıllık artışı, işletme giderlerinin güncellenmesi, euro bazlı gelir hesaplamaları, kredi kullanım koşulları, yatırım geri ödeme süreleri ve gelir–gider dengelerine ilişkin farklı alternatifler modellenmiştir. Analizler, elektrikli otobüslerin kısa vadede düşük maliyetle uygulanabilir olduğunu, sefer sıklığının esnek biçimde arttırılabileceğini, mevcut yol altyapısını kullanması nedeniyle kentsel müdahale gerektirmediğini göstermektedir. Buna karşın raylı sistemin yüksek yolcu kapasitesi, güvenilir ve trafik sıkışıklığına takılmama gibi ulaşım avantajı bulunmakla birlikte; ilk yatırım maliyeti, bakım-onarım ihtiyacı, altyapı gereksinimleri ve uzun yatırım geri dönüş süresi dikkate alındığında riskli bir yatırım olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte TCDD'nin mevcut demir yolu altyapısının kullanılması, raylı sistem maliyetlerini önemli ölçüde azaltma potansiyeli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Factors such as population growth, urbanization concentrated in the city core, intensive private vehicle usage, and the existing transportation infrastructure reaching its capacity limits have generated significant traffic pressure in Manisa. Decisions regarding the strengthening of public transportation infrastructure must be grounded in realistic economic and technical feasibility analyses. This thesis presents transportation alternatives by modeling future travel demand between Manisa City Hospital, located in the central districts, and the main campus of Manisa Celal Bayar University in Muradiye, along a route passing through the urban periphery. Two distinct public transportation systems—electric buses and rail systems—were examined. These modes were comparatively analyzed in terms of system characteristics, capacity, investment costs, operating expenses, maintenance requirements, headways, energy consumption, accessibility, infrastructure needs, and financial sustainability. The study proceeds on the hypothesis that the existing railway line, currently operated by the Turkish State Railways (TCDD) and passing through the Manisa city center, is expected to become redundant for intercity traffic following the introduction of high-speed rail infrastructure in Manisa. Based on this hypothesis, the study investigates the potential advantages of establishing a new transportation system by utilizing this existing railway infrastructure to reduce initial rail system investment costs. Travel data, ticket pricing, existing schedule plans, peak-hour distributions, and line usage rates for the years 2024–2025, provided by the Manisa Metropolitan Municipality and Manisa Transportation Services Inc., were comprehensively analyzed. In the economic feasibility analysis, a 2-year period was designated for project planning, financing, and construction for both systems. Subsequently, various scenarios were modeled using a 20-year ridership projection, incorporating annual increases in ticket revenue and passenger numbers, updates to operating expenses, euro-based revenue calculations, credit utilization conditions, investment payback periods, and income–expense balances. The analyses indicate that electric buses are feasible in the short term due to lower costs, operational flexibility in increasing frequency, and the absence of major urban interventions since they utilize existing road infrastructure. Conversely, while the rail system offers advantages such as high passenger capacity, reliability, and immunity to traffic congestion, it is considered a high-risk investment due to substantial initial capital costs, maintenance requirements, infrastructure needs, and a long return on investment (ROI) period. Nevertheless, utilizing the existing TCDD railway infrastructure has the potential to significantly reduce rail system costs, thereby enhancing it is viability.