Dış ticareti etkileyen makro ekonomik faktörler: Türkiye örneği
Macroeconomic factors affecting foreign trade: The case of Turkey
  1. Tez No: 982374
  2. Yazar: FETHİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Dış ticaret, kelimesinin duyduğumuzda ülke ekonomisine sağladığı ekonomik ve politik faydaların önemi tartışılmayacak hatta düşünülemeyecek kadar fazladır. Günümüzde dış ticaret alanında gelişmiş ve gelişime açık olan ülkelerin ekonomi de söz sahibi olması, kaderini belirlemesi ve öne çıktığı alanlarda açıkça görülmektedir. Ancak dış ticarete gereken önem verilmediğinde uzun yıllar düzelemeyecek şekilde ekonomik sorunların da meydana geldiğini unutmamak gerekir. Türkiye için yapmış olduğumuz bu çalışmada dış ticaretin önemi ve dış ticareti etkileyen makro ekonomik faktörler gösterilmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada 1991-2024 yılları arasındaki veriler kullanılmıştır. Ekonometrik analizler yapılmıştır. Bu analizler kırılmalara izin vermeyen ADF ve PP testleri, tek kırılmalara izin veren Zivot-Andrews birim kök testleri, Gregory ve Hansen eşbütünleşme testleri ve değişkenlerin aralarındaki ilişkinin belirlenebilmesi için Hacker-Hatemi nedensellik analizleri yapılmıştır. Yapılan analizinin sonucunda, dış ticaret ile işsizlik arasında ve dış ticaret ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi görülmüştür. Dış ticaret ile enflasyon ve dış ticaret ile GDP arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
When we hear the word“foreign trade,”the economic and political benefits it provides to a country's economy are indisputable, even inconceivable. It's clear that countries with developed, open-to-development foreign trade have a say in their economies, shape their own destinies, and excel in these areas. However, it's important to remember that when foreign trade isn't given the necessary importance, it can lead to economic problems that can persist for years. This study for Turkey demonstrates the importance of foreign trade and the macroeconomic factors affecting it. Data from 1991 to 2024 were used. Econometric analyses were conducted. These analyses included ADF and PP tests that do not allow for breaks, Zivot-Andrews unit root tests that allow for single breaks, Gregory and Hansen cointegration tests, and Hacker-Hatemi causality analyses to determine the relationship between variables. The analysis revealed a bidirectional causal relationship between foreign trade and unemployment, and between foreign trade and foreign direct investment. No causal relationship was found between foreign trade and inflation, or between foreign trade and GDP