Analyzing fashion shows over the past decade as performance art: Collaborations with three AI programs and interviews about the impact of AI on fashion creativity
Son on yılda moda gösterilerinin performans sanatı olarak incelenmesi: Üç yapay zekâ programıyla işbirlikleri ve yapay zekânın moda yaratıcılığına etkisine dair röportajlar
- Tez No: 982401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM DEMİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırma, modanın performans sanatı ve yapay zekâ ile kesişimini incelemektedir. Günümüzün yaratıcı ortamında moda ve sanat arasındaki sınırlar giderek belirsizleşirken, yapay zekânın estetik, ifade ve üretim süreçleri üzerindeki etkisi önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Çalışma, teknoloji temelli moda performanslarının sanatsal ve toplumsal yansımalarını ve bunların modanın sanat formu olarak konumunu nasıl dönüştürdüğünü ele almaktadır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Öncelikle, 2014–2024 yılları arasında Avavav, Rick Owens ve Gucci gibi markaların sahnelediği defileler analiz edilmiştir. Ayrıca teknolojiyi sanatsal ifade ile birleştiren beş çağdaş moda tasarımcısı ve sanatçıyla derinlemesine röportajlar yapılmıştır. Bunun yanı sıra, üç farklı generatif yapay zekâ programı—Luma, Kling ve Freepik—ile bir vaka çalışması yürütülmüştür. Bu süreçte programların el örgüsü bir elbisenin dokusunu kendi özgün biçimlerinde nasıl dönüştürdükleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, çalışma yapay zekâ ile üretilen görsellerin moda endüstrisinde farkındalık yaratma gücünü ortaya koymaktadır. Araştırma, moda ve tekstil sektörlerine yapay zekâ gibi yenilikçi teknolojileri toplumsal ve çevresel sorumluluk için kullanmaları yönünde çağrı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores how fashion and art intersect within the realms of performance art and artificial intelligence, paying attention to both their conceptual depth and lived experience. In today's creative landscape, the boundaries between fashion and art are becoming increasingly blurred, while the influence of artificial intelligence on aesthetics, expression, and production has grown into a key area of exploration. Against this backdrop, the research delves into the artistic and social effects of technology-driven fashion performances and how these are reshaping fashion's place as an art form. The study takes a mixed-methods approach. It includes an extensive review of relevant literature and a detailed analysis of fashion shows staged by brands like Avavav, Rick Owens, and Gucci between 2014 and 2024. Additionally, in-depth interviews were carried out with five contemporary fashion designers and artists whose work blends technology and their artistic expression. Last not least, a case study of a collaboration with three different non-fabric generative AI programs Luma, Kling, and Freepick, has been conducted to compare how each program succeeded to alter the textile of an original hand-knitted dress in its own ways. To summarize, the primary aim of this study, which combines fashion art and AI, is to demonstrate the potential of AI-generated imagery in raising awareness within the fashion industry. This study serves as a call to the fashion and textile sectors to embrace cutting-edge technologies as tools for social and environmental advocacy.