Öğretmen adaylarının liderlik yönelimleri ile bilinçli farkındalık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teacher candidates' leadership orientations and conscious awareness levels
  1. Tez No: 982407
  2. Yazar: SEMRA DAĞLİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç:Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen adaylarının sahip oldukları liderlik yönelimleri ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca bu iki değişkenin çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, öğrenim görülen bölüm, aile yapısı vb.) açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda eğitim alanında yapılabilecek düzenlemelere katkı sağlamaktır. Yöntem: Araştırma nicel yöntemle, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Veriler, 352 öğretmen adayından anket yoluyla toplanmış ve SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. T-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda liderlik yönelimleri ile bilinçli farkındalık arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Sonuç: Araştırma bulguları, bilinçli farkındalık düzeyinin liderlik yönelimleri üzerinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Bu durum, öğretmen adaylarının mesleki gelişimi açısından önemli bir göstergedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to reveal the relationship between pre-service teachers' leadership orientations and their mindfulness levels. In addition, it aims to examine whether these variables differ based on demographic factors (such as gender, age, department, family structure, etc.) and to contribute to possible improvements in the field of education based on the findings. Method: The study was conducted using a quantitative research design and the relational survey model. Data were collected via a questionnaire from 352 pre-service teachers and analyzed using SPSS 26.0. T-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses were conducted. Findings: The analyses revealed a significant and positive relationship between leadership orientations and mindfulness levels. Significant differences were also found based on various demographic variables. Result: The findings indicate that mindfulness levels may have an influence on leadership orientations, highlighting an important aspect of professional development for pre-service teachers.