Resilient human-autonomy collaboration: Learning-based assistance and safe shared control
Dayanıklı insan-otonomi iş birliği: Öğrenmeye dayalı yardımcı sistemler ve güvenli paylaşımlı kontrol
  1. Tez No: 982418
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, insan operatör ile otomasyonun kontrol sorumluluğunu paylaştığı paylaşımlı kontrol sistemleri için yeni kontrol mimarileri sunmaktadır. Önerilen mimariler, matematiksel yöntemlerle biçimsel olarak doğrulanmış ve uçuş kontrol senaryoları için yapılan deneyler ve benzetimlerde performansı artırdığı / iş yükünü azalttığı gösterilmiştir. İlk olarak, uyarlanabilir bir insan operatör modeli ve Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) ağı kullanılarak, yapay sinir ağı tabanlı bir pilot yardım sistemi önerilmiş ve bu sistemin benzetimlerde izleme performansını artırdığı ve iş yükünü azalttığı gösterilmiştir. Daha sonra, bu mimari daha gelişmiş bir pilot modeli ve bir modülasyon mekanizması ile geliştirilmiştir, böylece bir arıza ya da pilot ile yardımcı sistem arasında bir anlaşmazlık durumunda pilot özerkliği ihlal edilmemektedir. Son olarak, paylaşımlı kontrol sistemleri için otomasyon yardımı düzenlemesine yönelik genel ve otomasyondan bağımsız bir mimari önerilmektedir. Bu mimari, otomasyon yardımını modüle etmek için kontrol bariyer fonksiyonlarını (CBF) kullanmakta, burada paylaşımlı kontrol metrikleri bariyer fonksiyonları cinsinden tanımlanmaktadır. Son olarak, sonuçlar benzetimlerle ve insanlı deneylerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents novel control architectures for shared control systems, where human operator and the automation share the control responsibility. Proposed architectures are formally verified by mathematical methods, and shown to improve performance/reduce workload in experiments and simulations for flight control scenarios. Firstly, with use of an adaptive human operator model and Long Short-Term Memory (LSTM) network, a neural network based pilot assistance system is proposed and shown to improve tracking performance and reduce workload in simulations. Then, this architecture is improved with a more advanced pilot model and a modulation mechanism, such that it does not violate pilot autonomy in case of a malfunction or a disagreement between the pilot and the assistance signal. Lastly, a general, automation-agnostic architecture for automation assistance regulation for shared control systems is proposed. This architecture employs control barrier functions (CBFs) to modulate the automation assistance, where shared control metrics are specified in terms of barrier functions. Finally, results are verified with simulations and human-in-the-loop experiments.