Süpernova kalıntılarının optık dalga boylarında dar-band fıltreleri ile morfolojik olarak incelenmesi
Morphological investigation of supernova remnants using narrow-band filters in optical wavelengths
- Tez No: 982428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKTEKİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, radyo gözlemleriyle kısa süre önce keşfedilen beş yeni süpernova kalıntısı (SNK) - G282.1−4.1, G285.0−3.2, G289.6+5.8, G295.6+0.5 ve G300.1−1.6 - için Southern Hα Sky Survey Atlas (SHASSA) verileri kullanılarak optik görüntüleri incelenmiştir. Elde edilen Hα görüntüleri bu SNK'ların filament yapısını ortaya çıkarmıştır. SNK'ların optik ve radyo dalga boylarındaki morfolojileri karşılaştırıldığında, her iki dalga boyunda da genel olarak uyumlu yapılar sergiledikleri˘ görülmüştür. Her bir SNK 'nın Hα akı değerleri hesaplanarak 943 MHz radyo akı değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada incelenen beş SNK'nın morfolojik yapıları evrimsel aşamalarıyla birlikte değerlendirilerek her bir kalıntı için uzaklık değerleri tahmin edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar; gelecekte SNK 'ların çok bantlı gözlemlere dayalı araştırmalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optical images of five newly discovered supernova remnants (SNRs) in the radio wavelengths - G282.1−4.1, G285.0−3.2, G289.6+5.8, G295.6+0.5 and G300.1−1.6 - obtained from the Southern Hα Sky Survey Atlas (SHASSA), were examined. The resulting Hα images revealed the filamentary structures of these SNRs. The comparison of SNR morphologies in the optical and radio wavelengths reveals that the structures observed in both bands are generally consistent with each other. The Hα flux values of each SNR were calculated and compared with their 943 MHz radio flux values. The morphological structures of the remnants were evaluated along with their evolutionary stages, and distance estimates were made for each remnant. The results obtained in this study establish a valuable basis for future investigations of SNRs using multi-wavelength observational data.