PEX10 ve DPF3 genleri varyasyonları ve erkek infertilitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between PEX10 and DPF3 gene variations and male infertility
- Tez No: 982676
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada Orta Karadeniz Bölgesindeki infertil erkeklerin PEX10 rs2477686 ve DPF3 rs10129954 varyantlarının erkek infertilitesiyle ilişkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Açıklanamayan infertil erkek hastalar bağlamında araştırdığımız varyantlar ile; yaş, klinik parametreler, sigara, alkol kullanımı ve aile öyküsü gibi faktörlerin etkisinin olup olmadığını araştırdık. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaşları 23-48 arasında değişen 38 açıklanamayan infertil erkek ile 41 fertil kontrol olmak üzere toplamda 79 katılımcı dahil edilmiştir. Periferal venöz kandan tuzla çökeltme yöntemi ile DNA izolasyonu yapılmış ve varyant bölgelerine özgün primerler kullanılarak PCR ile çoğaltılmıştır. Ardından DPF3 rs10129954 varyantı için HpyCH4IV restriksiyon enzimi, PEX10 rs2477686 varyantı için BfaI restriksiyon enzimleri kullanılmıştır. DNA fragmentleri %2'lik agaroz jelde elektroforezle ayrıştırılarak genotiplendirilmiştir. İstatistiksel olarak p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada DPF3 rs10129954 varyantı ve PEX10 rs2477686 varyantları ile açıklanamayan erkek infertilitesi arasında bir ilişki saptanmamıştır. DPF3 rs10129954 varyant genotiplerinin dağılımında istatistiksel anlam bulunamamıştır. DPF3 rs10129954 varyant genotiplerinin 8 temel semen parametreler üzerine etkisi görülmemiştir. DPF3 rs10129954 varyant genotipleri ile sigara kullanımı arasında istatistiksel anlam bulunamamıştır. DPF3 rs10129954 varyant genotipleri ile alkol kullanımı arasında istatistiksel anlam bulunamamıştır. PEX10 rs2477686 varyantının hasta ve kontrol grubundaki genotip dağılımları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,003). PEX10 rs2477686 varyant genotiplerinin 8 temel semen parametreler üzerine etkisi görülmemiştir. PEX10 rs2477686 varyant genotipleri ile sigara kullanımı arasında istatistiksel anlam bulunamamıştır. PEX10 rs2477686 varyant genotipleri ile alkol kullanımı arasında istatistiksel anlam bulunamamıştır. Sonuç: Çalışmada elde edilen verilere göre, hasta ve kontrol grubunda incelenen DPF3 rs10129954 varyantı ile açıklanamayan erkek infertilitesi arasında bir ilişki saptanmamıştır. PEX10 rs2477686 varyantının genotipleri ile çalışma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmış, ancak bu ilişkinin biyolojik ve klinik anlamının netleştirilebilmesi için daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This Study aimed to determine whether the PEX10 variant rs2477686 and the DPF3 variant rs10129954 are associated with male infertility in the Central Black Sea Region of Türkiye. Among unexplained infertile male patients, we also investigated whether these variants are influenced by factors such as age, clinical parameters, smoking, alcohol consumption and family history. Material and Method: A total of 79 participants, including 38 unexplained infertile men aged between 23 and 48 years and 41 fertile controls, were included in the study. DNA was isolated from peripheral venous blood using the salt precipitation method and variant specific primers were used for PCR amplification. Subsequently, the HpyCH4IV restriction enzyme was used for the DPF3 rs10129954 variant and the BfaI restriction enzyme for the PEX10 rs2477686 variant. DNA fragments were separated by 2% agarose gel electrophoresis and genotyped. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: No association was found between unexplained male infertility and the DPF3 rs10129954 or PEX10 rs2477686 variants. The distribution of DPF3 rs10129954 variant genotypes showed no statistical significance. No significant effects of the DPF3 rs10129954 variant genotypes were observed on the eight basic semen parameters. There was no statistically significant association between DPF3 rs10129954 variant genotypes and smoking or alcohol consumption. The genotype distributions of the PEX10 gene rs2477686 variant in the patient and control groups were found to be statistically significant. (p=0.003). However, no significant effects of PEX10 rs2477686 variant genotypes were observed on the eight basic semen parameters. There was no statistically significant association between PEX10 gene rs2477686 variant genotypes and smoking or alcohol consumption. Conclusion: According to the data obtained from the study, no association was found between the DPF3 rs10129954 variant and unexplained male infertility in patient and control groups. A statistically significant difference was detected between the genotypes of the PEX10 rs2477686 variant and the study groups; however, further research is needed to clarify the biological and clinical significance of this relationship.