Türk ceza hukukunda haksızlık yanılgısı (TCK m. 30/4)
The mistake of unjustness in Turkish criminal law (Turkish criminal code art. 30/4)
- Tez No: 982704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı Türk Ceza Kanunu'nun 30'uncu maddesinin içerisinde düzenlenen haksızlık yanılgısı kavramının içeriği, hukuki niteliği ve hangi halleri kapsayacağına ilişkin açıklama, somutlaştırma ve olması gerekene dair çıkarımlarda bulunmaktadır. Hata, failin tasavvuru ile gerçeklik arasındaki uyumsuzluk olarak tanımlanabilir. Haksızlık yanılgısı, davranışın ceza normuna aykırılığını“bilmeme”hatasıdır. Kusur ilkesinin doğal sonucu gereği, failin cezalandırılabilmesi için, davranışının haksızlığının bilincinde olması gerekir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde hata kavramı, ikinci bölümünde ise haksızlık yanılgısı kapsamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain, concretize, and draw conclusions about the content, legal nature, and scope of the concept of mistake of unjustness as regulated in Article 30 of the Turkish Penal Code. Mistake can be defined as the mismatch between the perpetrator's perception and reality. The mistake of unjustness is the“ignorance”mistake of the behavior's violation of the criminal norm. As a natural consequence of the principle of fault, in order for the perpetrator to be punished, he must be aware of the injustice of his behavior. To this end, the first section of the study examines the concept of error, while the second section examines the scope of mistake of law.