Yüzme havuzları için multifonksiyonel tablet formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of multifunctional tablet formulations for swimming pools
  1. Tez No: 982715
  2. Yazar: YÜSRA AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, dezenfeksiyon, yosun önleme, çöktürme, pH dengeleme ve parlatıcı özelliklerin tek bir ürün ile sağlanacağı multifonksiyonel tablet formülasyonun oluşturulması gerçekleştirildi. Bu amaçla ana dezenfektan kaynağı Ca(ClO)2, NaDDC, TCCA ve kimyasal içeriği farklı 9 formülasyon geliştirildi. Formülasyonlar öncelikle tablet formuna getirilerek dış yapısı ve bütünlüğü değerlendirildi. Tüm formülasyonlar için pH, iletkenlik, serbest klor, transmittans, absorbans ve alkalinite testleri, ağır metal (Al, As, Fe) testleri, koliform, enterokok ve clostrdia sayımı gerçekleştirildi. İçeriklerde ağır metale rastlanmadı. 8. ve 9. formülasyonlar için siyanürik asit testi gerçekleştirildi. Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde anyon/katyon testi, yosun önleyici özelliğin nitel olarak değerlendirilmesi, tampon kapasitesi testleri ve mikrobiyolojik analizler 1., 2., 7., 8. ve 9. formülasyonlar üzerinde gerçekleştirildi. Tüm formülasyonlar için 2 doz şeklinde hazırlanan havuz suları çözeltilerinde pH değerleri standartlar arasında olmasına rağmen serbest klor ölçüm sonuçları için en ideal olan 1., 3., 4. ve 5. formüldü. Ancak 3., 4. ve 5. formül için tablet formundaki yapının kolay dağılımı ve transmittans değerlerinde dikkate değer bir değişimin olmaması ve farklı ana dezenfektanların varlığı 1., 2., 7., 8. ve 9. formülün seçimi ile çalışmalar devam ettirildi. Anyon ve katyon testleri ile 1. ve 2. formülasyonun kirletici etmenleri ortadan kaldırması açısından ön plana çıktığı gözlemlendi. Diğer taraftan nitel olarak incelenen yosun önleme özelliği ile 8. formül hariç seçilen tüm formüllerin havuz suyunda yosunu önlediği gözlemlendi. Tüm formüller için görülmektedir ki ilave edildiği havuz suyunun pH değeri yükselmektedir. Seçilen formüllerle asitlik tampon kapasitesi için yapılan testlerde formüllerin havuz suyuna eklenmesi ile havuz suyunu asidik şartlara dirençli hale getirdiği gözlemlendi. Seçilen formüller üzerinde E. coli, P. aeruginosa, S. aureus, E. faecium ve L. pneumophila, bakteri testleri gerçekleştirildiğinde herhangi bir bulguya rastlanmadığı ve ürünlerin kullanım standartlarına uygun olduğu tespit edildi. Son olarak seçilen formüller ile ticari olarak satılan toz klor, çöktürücü, parlatıcı ve pH yükseltici ürünlerle karşılaştırılarak ürettiğimiz multifonksiyonel ürünün endüstriyel bir değerinin olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, a multifunctional tablet formulation was developed to provide disinfection, algae prevention, precipitation, pH balancing and brightening properties with a single product. For this purpose, 9 formulations with different main disinfectant sources Ca(ClO)2, NaDDC, TCCA and chemical contents were developed. The formulations were first brought into tablet form and their external structure and integrity were evaluated. For all formulations, pH, conductivity, free chlorine, transmittance, absorbance and alkalinity tests, heavy metal (Al, As, Fe) tests, coliform, enterococci and clostrdia counts were performed. No heavy metals were found in the ingredients. For the 8th and 9th formulations, cyanuric acid test was performed. When all these results were evaluated, anion/cation test, qualitative evaluation of algaecide properties, buffer capacity tests and microbiological analysis were performed on formulations 1, 2, 7, 8 and 9. Although the pH values of the pool water solutions prepared in 2 doses for all formulations were between the standards, the 1st, 3rd, 4th and 5th formulations were the most ideal for free chlorine measurement results. However, for the 3rd, 4th and 5th formulas, the easy dispersion of the structure in tablet form and the absence of a significant change in transmittance values and the presence of different main disinfectants continued the studies with the selection of the 1st, 2nd, 7th, 8th and 9th formulas. Anion and cation tests showed that the 1st and 2nd formulation stood out in terms of eliminating pollutant factors. On the other hand, with the qualitatively examined algae prevention feature, it was observed that all formulas selected except the 8th formula prevented algae in pool water. For all formulas, it was observed that the pH value of the pool water to which they were added increased. In the tests for acidity buffer capacity with the selected formulas, it was observed that the addition of the formulas to the pool water made the pool water resistant to acidic conditions. When E. coli, P. aeruginosa, S. aureus, E. faecium and L. pneumophila bacteria tests were performed on the selected formulas, it was determined that no findings were found and the products were in compliance with the standards of use. Finally, by comparing the selected formulas with commercially available powder chlorine, precipitant, brightener and pH booster products, it was revealed that the multifunctional product we produced has an industrial value.