Çocukluk çağı alt solunum yolu enfeksiyonlarında serum presepsin, pentraksin-3 ve neopterin düzeyinin tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Evaluation of serum presepsin,pentraxin-3 and neopterin levels before and after treatment in childhood lower respiratory tract infections
- Tez No: 982729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZELÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı alan çocuk hastalarda enfeksiyon varlığını ve tedaviye yanıtı değerlendirmek amacıyla klasik (CRP, WBC, NLR, laktat) ve yeni nesil biyobelirteçlerin (presepsin, pentraksin-3, neopterin) düzeylerini araştırmak ve bu parametrelerin tanısal değerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı almış 43 çocuk hasta ve enfeksiyon bulgusu olmayan 45 çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta grubunda, tedavi öncesi ve tedavi sonrası alınan kan örneklerinden presepsin, pentraksin-3, neopterin, CRP, WBC, NLR ve laktat düzeyleri değerlendirilmiş ve kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunda tüm biyobelirteçlerin tedavi öncesi düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Tedavi sonrası CRP (3,79'tan 0,94 mg/dL'ye), WBC (13,73'ten 10,53 x10³/μL'ye), NLR (2,86'dan 0,68'e), laktat (2,02'den 1,51 mmol/L'ye), neopterin (4,05'ten 3,59 nmol/L'ye), pentraksin-3 (2,66'dan 2,08 ng/mL'ye) ve presepsin (91,76'dan 85,81 ng/L'ye) düzeylerinde anlamlı azalma saptanmıştır (tümü p<0,001). Sonuç: CRP, WBC, NLR ve laktat gibi klasik inflamatuvar belirteçler enfeksiyonun varlığını yansıtmakta etkin olurken, neopterin ve pentraksin-3 enfeksiyonun seyrine duyarlı, tedavi yanıtını hızlı yansıtan biyobelirteçler olarak ön plana çıkmıştır. Presepsin düzeyi ise bakteriyel etkenin varlığını değerlendirmede destekleyici rol oynamaktadır. Bulgular, alt solunum yolu enfeksiyonlarında çoklu biyobelirteç takibinin tanı ve izlem açısından değerli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the levels and diagnostic value of classical (CRP, WBC, NLR, lactate) and novel biomarkers (presepsin, pentraxin-3, neopterin) in pediatric patients diagnosed with lower respiratory tract infections, in order to assess the presence of infection and the response to treatment. Materials and Methods: The study included 43 children diagnosed with lower respiratory tract infection and 45 children without signs of infection as the control group. In the patient group, levels of presepsin, pentraxin-3, neopterin, CRP, WBC, NLR, and lactate were measured before and after treatment and compared with the control group. Results: All biomarker levels were significantly higher in the patient group before treatment compared to the control group. Post-treatment levels of CRP (from 3.79 to 0.94 mg/dL), WBC (from 13.73 to 10.53 x10³/μL), NLR (from 2.86 to 0.68), lactate (from 2.02 to 1.51 mmol/L), neopterin (from 4.05 to 3.59 nmol/L), pentraxin-3 (from 2.66 to 2.08 ng/mL), and presepsin (from 91.76 to 85.81 ng/L) showed a statistically significant decrease (p<0.001). Conclusion: While classical inflammatory markers such as CRP, WBC, NLR, and lactate effectively reflect the presence of infection, neopterin and pentraxin-3 were identified as sensitive indicators for infection progression and treatment response. Presepsin may play a supportive role in detecting bacterial infections. These findings suggest that the use of multiple biomarkers can be valuable in the diagnosis and follow-up of lower respiratory tract infections in children.