An econometric analysis on energy, technology, environment and financial stability: The case of selected EU countries
Enerji, teknoloji, çevre ve finansal ı̇stikrar üzerine ekonometrik bir analiz: Seçilmiş AB ülkeleri örneği
- Tez No: 982733
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma enerji, teknoloji, çevre ve finansal istikrarın birbirine olan etkilerini ve aralarındaki etkileşimi açıklamayı amaçlayarak, Avrupa Birliği ülkeleri üzerinde ekonometrik bir inceleme gerçekleştirmiştir. Çalışma genel olarak birbiriyle ilişkili üç bölümden oluşmakta olup, aynı zamanda her bölüm diğer bölümlerden bağımsız ekonometrik analiz içermektedir. Çalışmanın birince bölümünde öncelikle enerji kullanımına etki eden faktörler faktörlerden teknoloji ve verimlilik arasındaki kıyaslama yapılarak enerji talebini düşürmede hangi faktörün daha verimli olduğu tartışılmıştır. Devamında ise enerji tüketimi, teknoloji ve verimliliğin çevre üzerine olan etkileri Çevresel Kuznets Eğrisi çerçevesinde incelenmiştir. Son bölümde ise teknoloji yoğun üretkenliğin, çevresel kalitenin ve enerji fiyatlarının finansal istikrar üzerine etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları incelendiğinde üretkenliğin teknoloji yoğun üretkenliğe kıyasla enerji talebinde daha fazla bir tasarruf sağladığı görülmektedir. Devamında ise Çevresel Kuznets Eğrisi'nin Avrupa Birliği ülkelerde geçerliliğini koruduğunu; teknolojik gelişmenin ve enerji tüketiminin çevresel tahribata neden olurken, teknoloji yoğun üretkenliğin çevre kalitesini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Son bölümdeki bulgular ise, elektrik fiyat değişimlerinin finansal istikrar zarar verdiği ve teknoloji yoğun üretkenliğin ve çevre kalitesinin ise finansal istikrarı arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, çalışma, teknoloji yoğun üretkenliğin çevre kalitesi ve finansal istikrar üzerinde önemli pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, enerjide bağımlılığı azaltmak ve çevre kalitesini artırmak amacıyla literatürde sıklıkla önerilen yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen elektrik enerjisinin, finansal istikrar açısından bir risk teşkil ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the effects of energy, technology, environment and financial stability on each other and the interaction among them and carries out an econometric analysis on the European Union countries. The study generally consists of three interrelated chapters and each chapter contains econometric analyses independent of the other chapters. In the first part of the study, firstly, the factors affecting energy use are compared between technology and efficiency and which factor is more efficient in reducing energy demand is discussed. Subsequently, the impacts of energy consumption, technology and productivity on environment are analyzed within the context of the Environmental Kuznets Curve. In the last section, the effects of technology-intensive productivity, environmental quality and energy prices on financial stability are analyzed. When the findings of the study are analyzed, it is seen that productivity provides a greater saving in energy demand compared to technology-intensive productivity. Subsequently, it is concluded that the Environmental Kuznets Curve remains valid in the European Union countries; technological development and energy consumption cause environmental damage, while technology-intensive productivity improves environmental quality. The findings in the last section conclude that electricity price changes damage financial stability, while technology-intensive productivity and environmental quality enhance financial stability. In conclusion, the study reveals that technology-intensive productivity has a significant positive influence on environmental quality and financial stability. However, It has been observed that electrical energy, a prominent renewable energy source often highlighted in the literature, holds significant importance to reduce energy dependency and improve environmental quality, poses a risk to financial stability.