Gıda hakkı ve hayvan refahı kesişiminde kafes yumurtacılığı: Türkiye için politika önerileri
Cage egg production at the intersection of the right to food and animal welfare: Policy recommendations for Türkiye
- Tez No: 982768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YURTCANLI DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de kafes yumurtacılığının gıda hakkı ve hayvan refahı arasındaki kesişim noktasını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kafes yumurtacılığının üretim süreçleri, toplumsal hareketler ve politika önerileri üzerindeki etkilerini ele alarak, bu üretim modelinin sürdürülebilirliği üzerine bir değerlendirme sunacaktır. Ayrıca, alternatif üretim sistemlerinin, özellikle kafessiz yumurtacılığın, potansiyel faydaları ve zorlukları da analiz edilecektir. Çalışma, öncelikle literatür taraması yöntemiyle konuyla ilgili akademik kaynakları, uluslararası sözleşmeleri ve ulusal politikaları analiz edecektir. Ayrıca, Türkiye'de gıda hakkının nasıl şekillendiğine dair örnekler incelenecek ve kamu politikalarının bu hakkı ne ölçüde desteklediği değerlendirilecektir. Araştırma, Türkiye'deki piyasa aktörleri, sivil toplum örgütleri ve Tarım Bakanlığı yetkilileriyle yapılacak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler aracılığıyla veri toplayacaktır. Bu görüşmeler, kafes yumurtacılığının toplumsal algısı, ekonomik etkileri ve gıda güvenliği bağlamındaki rolü hakkında bilgi sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma, kafes yumurtacılığının sona erdirilmesinin ekonomik ve sosyal etkilerini analiz ederek, alternatif üretim yöntemleri hakkında bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, hayvan refahı ve gıda hakkı perspektifinden sürdürülebilir üretim modellerine geçişin olasılıklarını değerlendirecektir. Araştırmanın çıktıları, gıda hakkının etkin bir şekilde korunması ve geliştirilmesi için politika yapıcılara ve sivil toplum kuruluşlarına rehberlik edebilecek öneriler sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca, bireylerin gıda hakkı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlayarak sosyal adalet temelli gıda politikalarının önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, hem akademik literatüre hem de karar alıcılara yönelik değerli bir kaynak olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the intersection of the right to food and animal welfare within the context of cage egg production in Türkiye. The study will address the effects of cage egg production on production processes, social movements, and policy recommendations, providing an assessment of the sustainability of this production model. In addition, it will analyze the potential benefits and challenges of alternative production systems, particularly cage-free egg production. The study will primarily employ a literature review method to analyze academic sources, international agreements, and national policies related to the subject. It will also examine examples illustrating how the right to food has been shaped in Türkiye and evaluate the extent to which public policies support this right. The research will collect data through semi-structured, in-depth interviews with market actors, civil society organizations, and officials from the Ministry of Agriculture in Türkiye. These interviews aim to provide insights into the social perception, economic impacts, and role of cage egg production in the context of food security. By analyzing the economic and social implications of phasing out cage egg production, the study seeks to offer information on alternative production methods. Furthermore, it will assess the possibilities of transitioning to sustainable production models from the perspective of animal welfare and the right to food. The findings of this research aim to provide recommendations that can guide policymakers and civil society organizations in effectively protecting and promoting the right to food. Additionally, it seeks to raise public awareness about the right to food and emphasize the importance of social justice–based food policies. In this regard, the study aspires to be a valuable resource for both academic literature and decision-makers.