The dark side of social media: A study about social media marketing in the digital era
Sosyal medyanın karanlık yüzü: Dijital çağda sosyal medya pazarlaması üzerine bir araştırma
- Tez No: 982806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya, markaların tüketicilerle benzersiz şekillerde etkileşime girmesini sağlayarak dijital pazarlama alanında köklü değişiklikler yaratmıştır. Ancak, sosyal medyanın olumsuz yönleri, sahte haberler, yanlış bilgi, gizlilik endişeleri, siber zorbalık, taciz ve ruh sağlığı sorunları, markalar için önemli zorluklar oluşturmaktadır. Bu çalışma, sosyal medyanın karanlık yönlerinin sosyal medya pazarlamasının etkinliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, pazarlamacılar, influencerlar ve işletme sahipleriyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayalı nitel bir yöntem kullanmaktadır. Verilerin analizinde Tematik Analiz (TA) yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma bulguları, sahte haberlerin ve yanlış bilginin marka güvenilirliğini zedelediğini ve tüketicilerin markalara karşı daha şüpheci yaklaşmasına neden olduğunu göstermektedir. Algoritma değişiklikleri, içerik görünürlüğünü etkileyerek pazarlamacılar, işletme sahipleri ve influencerlar için tüketici etkileşimini sürdürmeyi zorlaştırmaktadır. Gizlilik endişeleri, tüketicilerin çevrimiçi etkileşimlere katılımını etkileyen etik sorunlar arasında yer almaktadır. Siber zorbalık ve taciz, influencerlar, işletme sahipleri ve pazarlamacılar üzerinde olumsuz psikolojik etkiler yaratarak marka anlatıları ve etkileşim stratejilerini şekillendirmektedir. Bu çalışmanın bulguları, dijital pazarlama alanındaki araştırmacılar ve sosyal medya pazarlamasının değişen dinamiklerini anlamaya çalışan yöneticiler için önemli katkılar sunmaktadır. Markalar, sosyal medyanın olumsuz yönlerini ele alarak pazarlama kampanyalarının etkinliğini artırabilir ve dijitalleşen dünyada tüketici sadakatini sürdürebilirler.
Özet (Çeviri)
Social media has changed the digital marketing landscape by enabling brands to engage with consumers in unprecedented ways. However, the negative part of social media, often referred to as the 'dark side of social media', such as fake news, misinformation, privacy concerns, cyberbullying, harassment, and mental health, pose significant challenges for brands. This study explores how these dark side of social media impact the effectiveness of social media marketing. The research is based on qualitative methodology by in-depth interviews with marketers, influencers, business owners. In this research, thematic analysis (TA) is chosen as the analytical method. The research shows that fake news and misinformation harms brand credibility which makes consumers more doubtful. Algorithm challenges affect content visibility, which makes it hard for marketers, business owners, and influencers to keep consumers engaged. Privacy concerns are ethical challenges that impact consumers' confidence and participation in online interactions. Cyberbullying and harassment negative online interactions affect the mental health of influencers, business owners, and marketers and, therefore, influence brand narratives and engagement strategies. The outcomes of study are useful for researchers in digital marketing and managers seeking to navigate the evolving landscape of social media marketing in the digital era. By addressing the negative aspects of social media, brands can enhance the effectiveness of their marketing campaigns and sustain consumer loyalty in an increasingly digital world.