Okul müdürlerinin yönetim tarzları ile okulların etkililiği arasındaki ilişki
The relationship between school principals management styles and the effectiveness of schools
  1. Tez No: 982826
  2. Yazar: MERVE YAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada kamu okullarında çalışan öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin yönetim tarzları ile okulların etkililiği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada öğretmenlerin okul müdürlerinin yönetim tarzları ile okulların etkililiğine ilişkin algılarının bazı demografik değişkenler ile anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçlar çerçevesinde araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel ve nedensel karşılaştırmalı model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Battalgazi (4291) ve Yeşilyurt (5515) ilçelerindeki kamu okullarındaki toplam 9.986 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise evrende yer alan 9.986 öğretmen arasından kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 422 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri üç farklı veri toplama aracı ile toplanmıştır. Veri toplama araçları“Kişisel Bilgi Formu”,“Yönetim Tarzı Ölçeği”ve“Etkili Okul Ölçeği”dir. Araştırma sonucunda öğretmen algılarına dayalı olarak okul müdürlerinin işbirlikli yönetim tarzının okulların etkililiği ile pozitif ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu; otoriter, ilgisiz ve karşı koyucu yönetim tarzları ise çoğunlukla negatif ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırma sonucunda, okul müdürlerinin yönetim tarzlarının öğretmenlerin okul etkililiği algılarının yaklaşık %37,7'sini açıkladığı ve modelin anlamlı olduğu belirlenmiştir. En fazla işbirlikli yönetim tarzının okul etkililiğine yönelik algıları olumlu yönde yordadığı belirlenmiştir. Bu bulgulara dayalı olarak işbirlikli yönetim tarzının okullarda yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between school principals' management styles and school effectiveness based on the perceptions of teachers working in public schools. Additionally, the study aimed to determine whether teachers' perceptions of school principals' management styles and school effectiveness showed significant differences based on certain demographic variables. Within the scope of these objectives, a correlational and causal comparative model from quantitative research designs was used in the study. The population of the study consists of a total of 9.986 teachers working in public schools in the districts of Battalgazi (4.291) and Yeşilyurt (5.515) in the province of Malatya during the 2024-2025 academic year. The sample of the study includes 422 teachers selected from the total population of 9.986 using the“convenience sampling”method. Three different data collection measures were used to gather the data for the research. These measures are the“Personal Information Form,”the“Management Style Scale,”and the“Effective School Scale.”In the study, based on teachers' perceptions, the collaborative leadership style of school principals was found to be positively and significantly associated with school effectiveness, while the authoritarian, indifferent, and confrontational leadership styles generally showed negative and significant relationships. Additionally, the results revealed that school principals' leadership styles explained approximately 37.7% of the variance in teachers' perceptions of school effectiveness, and the model was found to be significant. It was determined that the collaborative management style most strongly predicted perceptions of school effectiveness in a positive direction. Based on these findings, it can be recommended that the collaborative management style be promoted in schools.