İmmobilize invertaz kullanarak invert şeker üretimi
  1. Tez No: 98285
  2. Yazar: ŞENAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZ TANRISEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Endüstriyel bir enzim olan invertaz, sükrozdan invert şeker elde etrhedg ^ J, kullanılır. Bu çalışmada, invertaz, yeni bir metotla immobilize edilmiştir. İnvertaz, maltodekstrin ve CaCİ2 ile karıştırılarak elde edilen çözelti alginate çözeltisine damlatılarak kapsüller oluşturuldu. Kapsüllerin dayanıklı olması ve enzimin sızmasını önlemek için kapsüller gluteraldehit ile muamele edildi: İmmobilizasyon verimi %87 idi. Çalışmamızda hazırlanan immobilize enzim, 36 gün süreyle hiç bir azalma olmadan aktivitesini korumuştur. Prosesin basit olması ve invertazın kapsüllerden kaçmaması nedeniyle bu metod invert şeker endüstrisinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY * « 1. Yeast invertase was immobilized using a novel method. A solution containing invertase, maltodekstrin, and calcium chloride was prepared and added dropwise to 1 % sodium alginate solution at pH 8 to obtain alginate capsules. The capsules were treated first with 1 % calcium chloride solution for 1 hour then 1 % glutaraldehyde in imidazole invertase has been active for over a month without decrease in activity. Since the process is simple and invertase does not leak out of capsules, this method could be used for the production of invert sugar industrially.