Alginat fiberde immobilize edilen Sacchromyces cerevisiae hücreleri kullanılarak invert şeker üretimi
Production of invert sugar using Sacchromyces cerevisiae cells immobilized in alginate fibers
  1. Tez No: 150353
  2. Yazar: MEHTAP ENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZ TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Saccharomyces cerevisiae hücreleri Ca-alginat jel fiberinde invert şeker üretimi için immobilize edildi. İmmobilizasyon yüksek aktivite (%99) ile sonuçlandı. Immobilize enzim için optimum şartlar bulunarak immobilizasyon prosedürünün enzim karakteristiklerini etkilemediği gözlendi. Hem serbest, hem de immobilize maya hücre invertazı için optimum sıcaklık ve pH değerlerinin, sırasıyla, 55 °C ve 4.5 olduğu gözlendi, immobilize enzim, 36 gün depolama ve 30 tekrarlı kullanım boyunca aktivitesinde düşme göstermedi. Aynca, bu çalışmada serbest ve immobilize enzim için kinetik parametreler de belirlendi. Serbest maya invertazı için Km ve Vmax değerleri sırasıyla, 41.7 mM ve 8.7 mmol fruktoz/mg maya.dk ve immobilize maya invertazı için ise sırasıyla, 186.4 mM ve 7.8 mmol fruktoz/mg maya.dk olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen immobilizasyon metodu ile invert şeker üretimi gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Saccharomyces cerevisiae cells were immobilized in Ca-alginate gel fiber to produce invert sugar. Immobilization resulted in a high (%99) relative activity. Immobilization of S. Cerevisiae cells did not affect the optimum temperature and pH values of invertase, which were 55 °C and 4.5, respectively. There was no decrease in the activity of immobilized S. Cerevisiae invertase during 36 days storage and 30 batch reusage. The kinetic parameters for free and immobilized enzyme were also determined. Km and Vmax for free cells invertase were 41.7 mM and 8.7 mmol fruktose/mg cell.dk respectively, whereas Km and Vmax for immobilized cells invertase were 186.4 mM and 7.8 mmol fruktose/mg cell.dk respectively. It is possible that the method developed could be used for the production of invert sugar.