Tedarik zinciri yönetimi sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri
Detection of supply chain management problems and solution recommendations
  1. Tez No: 982890
  2. Yazar: ELİF ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, günümüz küresel dünyasında işletmelerin rekabet gücünün belirlenmesinde rol oynayan yönetsel, enformasyonel ve operasyonel faaliyetlerin entegre şekilde yönetimidir. Farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren işletmeler, karmaşık bir dizi değişkenin sürece dahil olmasıyla birlikte çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu süreçte meydana gelen kurumsal yönetim yetersizlikleri, etkin olmayan risk yönetimi, talep tahmini belirsizlikleri, stok yönetim sıkıntıları, tedarik süreçlerinde yaşanan güçlükler, lojistik aksaklıklar, küresel süreçlerin yönetim sorunları müşteri memnuniyetsizliğine ve maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda dijitalleşme ve teknoloji entegrasyonu ile sürdürülebilirlik gibi modern gereksinimler, tedarik zincirlerinin daha çevik, esnek ve verimli bir yapıya sahip olmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında araştırmanın metodolojisi, teorik çerçevenin oluşturulması, tedarik zincirinde yönetimsel sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirilmesi adına sistematik literatür taramasına dayanmaktadır. Çalışma boyunca, tedarik zinciri süreçlerinin çeşitli boyutlarını kapsamlı şekilde ele alınarak edinilen bulgular doğrultusunda tekerrür eden sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenmektedir. Tez çalışmasının sonuçlarının, tedarik zinciri yönetimi alanında akademik literatüre katkı sağlamanın yanı sıra işletmelerin değişen küresel dinamiklere uyum yeteneğini güçlendirmesi, rekabet avantajı elde etmesi ve müşteri memnuniyetini artırması konusunda bir referans olması beklenmektedir. Bu bağlamda, çalışma sadece teorik bir altyapı oluşturmakla sınırlı kalmayıp işletmelerin yönetsel, enformasyonel ve operasyonel süreçlerini daha etkili ve verimli şekilde yürütmesine imkân tanıyacak proaktif ve yenilikçi çözümler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management is the integrated management of managerial, informational and operational activities that play a role in determining the competitiveness of businesses in today's global world. Businesses operating in different geographies face various challenges as a complex set of variables come into play. Corporate governance deficiencies, ineffective risk management, demand forecast uncertainties, stock management problems, difficulties in supplier relations, logistics disruptions, global process management problems that occur in this process cause customer dissatisfaction and increased costs. Additionally, modern requirements such as digitalization, technology integration and sustainability have made it necessary for supply chains to have a more agile, flexible and efficient structure. In this thesis, the methodology of the research is based on systematic literature survey in order to establish the theoretical framework, identify managerial problems in the supply chain and develop solution recommendations. Throughout the study, various dimensions of supply chain processes will be examined comprehensively, and based on the findings, recurring challenges will be addressed with recommended solutions. The results are expected to contribute to the academic literature in the field of supply chain management while also strengthening businesses' ability to adapt to changing global dynamics, gain competitive advantage, and improve customer satisfaction. In this context, the study aims not only to provide a theoretical foundation but also to propose proactive and innovative solutions that will enable businesses to manage their managerial, informational, and operational processes more effectively and efficiently.