Romantik ilişkilerde kadına yönelik şiddet: Fiziksel şiddeti önceleyen psikolojik şiddet ve sosyal destek deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
Violence against women in romantic relationships: A qualitative study on psychological violence prioritising physical violence and social support experiences
- Tez No: 982891
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BOYACIOĞLU BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, şiddetin kadınların kendi anlatılarından duyulmasını sağlamak, psikolojik şiddetin fiziksel şiddeti yordayıcı bir unsur olarak nasıl ortaya çıktığına ilişkin anlayış geliştirmek ve kadınların şiddet sürecinde ve/veya sonrasında sosyal destek ağlarına (bireysel-kurumsal) başvuru süreçlerini incelemektir. Ayrıca, bu başvuruları kolaylaştıran veya zorlaştıran etkenlerin belirlenmesi de çalışmanın hedefleri arasındadır. Bu çalışma nitel araştırma olarak tasarlanmış, psikolojik ve/veya fiziksel şiddete maruz bırakılmış yirmi üç gönüllü kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin kayıt altına alınan yanıtları metne dönüştürülmüş ve tematik analizine tabi tutulmuştur. Analiz aşamasında, bir yapay zeka dil modeli olan ChatGPT-4 uygulamasından faydalanılmış; analiz sonucu ortaya çıkan temalar araştırmacı tarafından katılımcı anlatılarıyla ilişkilendirilmiş ve eşleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre;“yargılanma ve destek görmeme korkusu”,“failin toplumda olumlu algılanması/failin korunması”,“kimlik ve değer algısının zedelenmesi”,“yalnızlaştırma”,“toplumsal cinsiyet rolleri ve kadınlık beklentileri”ile“kurumsal güvensizlik”öne çıkan olumsuz temalardır. Buna karşılık,“farkındalık ve direnç geliştirme/kırılma anı”,“profesyonel destek ve terapiye yönelme”ile“destekleyici sosyal çevre ve dayanışma”temaları olumlu ve güçlendirici örüntüler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make the experiences of violence heard through women's own narratives, to develop an understanding of how psychological violence emerges as a predictor of physical violence, and to examine women's processes of seeking support from social support networks (both individual and institutional) during and/or after experiences of violence. Additionally, identifying the factors that facilitate or hinder these support-seeking processes constitutes another objective of the study. This research was designed as a qualitative study, and in-depth interviews were conducted with twenty-three voluntary female participants who had been subjected to psychological and/or physical violence, using semi-structured interview questions. The recorded responses from these interviews were transcribed and subjected to thematic analysis. During the analysis phase, the ChatGPT-4 application, an artificial intelligence language model, was utilized to assist in data interpretation; the themes that emerged from the analysis were subsequently associated and matched with participants' narratives by the researcher. According to the findings, the prominent negative themes included“fear of judgment and lack of support,”“positive perception/protection of the perpetrator within society,”“damage to self-identity and sense of worth,”“isolation,”“gender roles and expectations of femininity,”and“institutional mistrust.”In contrast, the themes of“developing awareness and resistance/turning point,”“seeking professional help and therapy,”and“supportive social environment and solidarity”were identified as positive and empowering patterns.