Michel Foucault'nun eğitim hakkındaki görüşleri
Michel Foucault's views on education
- Tez No: 982908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim, bireyin ve toplumun düşünsel ve yapısal dönüşümünde etkili olan temel bir araçtır. Bu etkisi nedeniyle eğitim, toplum nezdinde çoğu zaman olduğundan fazla anlamlar yüklenerek gerçeklikten uzak, idealize edilmiş bir yapıya bürünmektedir. Eğitim, bu bağlamda her sorunu çözen sihirli bir araç olarak algılanmakta ve rasyonel sınırların ötesine taşınmaktadır. Michel Foucault'nun neoliberal iktidar yapılarıyla eğitim arasındaki ilişkiye dair analizleri, bu idealist söylemi sarsarak eğitimi daha somut ve eleştirel bir zeminde tartışmaya açmaktadır. Bu çalışma, Foucault'nun eğitim üzerine düşüncelerini merkeze alarak, neoliberal sistemin iktidar kurgusu içinde eğitime yüklenen işlevleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde ulaşılan bulgular, Foucault'nun yönetimsellik kavramı aracılığıyla geliştirdiği iktidar analizinin, eğitimi özne inşasının merkezine yerleştiren yeni bir bakış açısı sunduğunu göstermektedir. Geleneksel toplumlarda yön tayini sağlayan manevi bir yapı olarak değerlendirilen eğitim, modern dönemde davranışsal dönüşüm aracı olarak yeniden tanımlanmakta; bu dönüşüm, Foucault'nun ayrıntılı çözümlemeleriyle neoliberal düzen içerisinde yeni bir anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education plays a fundamental role in shaping and transforming both individuals and society. Its transformative potential, however, is often overstated by modern discourse, leading to its portrayal as a magical solution to all societal issues. This idealized perception detaches education from its concrete realities. Michel Foucault's analyses of the connection between neoliberal power structures and education provide a critical framework that relocates the discussion to a more grounded context. This study investigates the intersection of power and education through Foucault's lens, exploring how neoliberal systems position education as a tool for subject formation. The findings highlight Foucault's concept of governmentality, offering a unique perspective on how individuals are shaped as governable subjects under neoliberal regimes. Moreover, the research reveals that while education was once perceived as a moral and existential guide in traditional societies, it is now reconfigured as a mechanism for behavioral regulation. This transformation aligns with the detailed analyses Foucault provides within the dynamics of the neoliberal order.