Kapsayıcı ve sürdürülebilir topluluklar tasarlamak ve planlamak: Yaş dostu havalimanı
Designing and planning inclusive and sustainable communities: The age-friendly airport
- Tez No: 982909
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR SUĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Fiziki ve sosyal çevrenin yaşlanma süreçlerine, yaşlılık dönemine ve yaşlının gündelik yaşam pratiklerine etkisi 1950'li yıllardan beri sosyal bilimler ve gerontolojinin çalışma nesnelerinden birisidir. Bu çalışma kapsamında da Türkiye'nin ilk yaş dostu havalimanını oluşturma gayesinde olan İstanbul Havalimanı'nda üçgenleme tekniği kullanılarak nitel araştırma yöntemleriyle yaş dostu bir havalimanını oluşturabilme imkanlarını ve 65 yaş ve üstü kullanıcıların seyahat deneyimlerini çevresel faktörler bağlamında araştırmaktadır. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri kullanıcılarla ve hizmetlerin tasarlanma stratejilerinin yaşlıların seyahat deneyimleri üzerine etkisini anlayabilmek açısından havalimanı bünyesinde farklı kademelerde görev alan çalışanlar ve tasarımcılarla yarı-yapılandırılmış soru formu ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerden elde edilen bulgular çevresel gerontoloji, yaş dostu çevre, mekân sosyolojisi ve yapılaşma teorisi arka planıyla harmanlanarak tartışılmıştır. Bulgular ve yürütülen tartışmalar sonucunda İstanbul Havalimanında fiziki çevre, sosyal çevre, ekonomik fonksiyon ve personel eğitimi gibi konularda aksaklıklar ortaya konurken diğer yandan hareket kısıtlılığı olan yolculara yönelik sağlanan ayrıcalıklar ve havalimanı personelinin dezavantajlı gruplara yönelik girişimleri sürdürme çabası da ortaya konmuştur. İşaret edilen eksikliklerin giderilmesi ve güçlü yanların sürdürülmesi açısından var olan ihtiyaç temelli bir bakış açısının hak temelli bakış açısıyla harmanlanmasının gerekliğin ön plana çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of the physical and social environment on the aging process, old age and the daily life practices of the older people have been one of the objects of study in social sciences and gerontology since the 1950s. Within the scope of this study, the possibilities of creating an age-friendly airport at Istanbul Airport, which aims to create the first age-friendly airport in Turkey, are investigated with the triangulation techniques and qualitative research methods, and the travel experiences of users aged 65 and over are investigated in the context of environmental factors. In this context, in-depth interviews were conducted with semi-structured questionnaires with employees, designers at different levels within the airport and users over the age of 65 in order to understand the impact of service design strategies during travel experiences of older population. The findings derived from the collected data were analyzed in the context of environmental gerontology, age-friendly environments, spatial sociology and construction theory. As a result of findings drive to discussions, while the deficiencies among physical environment, social environment, economic function and personnel training at Istanbul Airport were revealed, the privileges provided to passengers with limited mobility and the efforts of the airport staff to continue their initiatives for disadvantaged groups were also shown. Combining the existing needs-based perspective with a rights-based approach will help eliminate deficiencies and sustain strengths simultaneously.