Düzce ovası akarsularında ve Efteni gölünde kirliliğe neden olan etkiler
  1. Tez No: 98291
  2. Yazar: BERRİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ta % '". fi. ÖZET Her geçen gün dünyada bulunan içme ve kullanma kalitesine sahip su miktarı azalmaktadır. Geçen yüzyılın sonlarından itibaren çok hızlı gelişen endüstri, çirkin yüzünü çevreyi kirleterek göstermiştir. Artık insanlar, hava, su ve toprak kirliliğinin ne anlama geldiğini, kısa ve uzun vadede ne sonuçlar vereceğini bazı acı deneyimlerle öğrenmiştir. Ekosistemler ve doğal ortamlar belli bir sınıra kadar olan kirlenmeyi tolore edebilir. Ancak asıl problem bu sınırlar aşıldığında nasıl geri dönüleceğidir. Bugün Avrupa'da bulunan büyük akarsuların çoğu yüksek oranda kirlenmektedir. Herhangi bir su, çeşitli maddelerce ya da biyolojik olarak kirlendiğinde, bu suyu temizlemek çok masraflı olmakta, çoğu zaman ise imkansız hale gelmektedir. Yaptığımız çalışmada evsel atıklar ve sanayi atıkları ile kirlenen akarsuların kirlilik dereceleri ve çevrelerine verdikleri zarar ile bu akarsuların zararlarından korunmuş bir gölütı profili gözler önüne serilmek istenmiştir. Suların kirlilik durumları BOİ, KOİ, AKM, pH ölçümleri ile E. coli ve Toplam Koliform sayıları belirlenerek tespit edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre aşırı kirli bir yüzey suyuna rastlanmamıştır. Ancak Küçük Melen, Asarsuyu Çayı ve Büyük Melen oldukça fazla kirlenen akarsulardır. Sular yaşamın kaynağıdır. Dünya atmosferinde bulunan oksijenin çok büyük bir kısmı sularda üretilmektedir. Akuatik sistemlerde dengenin bozulması, gelecekte çok büyük problemlere yol açacaktır. Bundan korunmak için, yapılması gereken ise, suları daha az kirletmenin yollarını aramak ve bulmaktır.
Özet (Çeviri)
V J\ 1 $v% \ yi.* SUMMARY Every other days the water quantity which has usage and drinking quality has been decreasing. Since the end of the last century, very fast developing industry has showed its ugly face polluting the environment. From now on people have learned what weather, water and soil pollution means and how it will result in with some tragic experience. Ecosystems and natural environments may tolarate pollution up to a certain point.But the real problem is how we'll come back when this limit is exceeded how will come back when passed over this limit. Today large streams have been polluted at an alarming rate in Europe. Any water when polluted by different things or biological materials, to clear this water is very expensive and it becomes impossible most of the time. In the study carried out, we'd like to show the pollution degree of the streams polluted by sewerage waters and industrial waste and the damage they do to the environment. We also tried to show the profile of a lake preserved from the harmful effects of these streams. The pollution degree of waters is decided by measuring the number of BOD, KOD, ACA, E.coli and total caliform. According to the analysis result, there isn't too much polluted surface water. But Kucuk Melen and Buyuk Melen are the streams that are two of the most polluted. Water is source of life. The most proportion of the oxygen in the atmosphere is producted in the waters. In the future the balance changes in the aquatic system will cause very big problems. We must search and find ways to pollute waters less than usual.