Rüstem Ibrahimbeyov hikâyelerinin tematik yönden incelenmesi
Thematic analysisi of Rüstem Ibrahimbeyov stories
  1. Tez No: 982936
  2. Yazar: ZEYNEP ŞERAFETTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİNA BARMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Çağdaş Azerbaycan Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Rüstem İbrahimbeyov (1939-2022) yazar, senarist ve sinema sanatkârı olarak ünü Azerbaycan'ı aşmış olan önemli bir kültürel figürdür. 1939 yılında Bakü'de doğan yazar, kariyeri boyunca 15 tiyatro oyunu, 10 kitap ve 60'tan fazla film senaryosu yazarak hem yazılı hem görsel anlatıda üretkenliğini ortaya koymuştur. Hazırladığımız tez çalışmasında, Rüstem İbrahimbeyov'un hikâye türündeki eserlerine odaklanılarak, yazarın Azerbaycan Türkçesinde yayınlanan dokuz adet eseri tematik bakımdan çözümlenmiştir. Çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, Sovyet dönemi Azerbaycan edebiyatı bağlamında Rüstem İbrahimbeyov'un hayatı ve edebî kimliği ele alınmıştır. İkinci bölümde, yazarın Ad Günü (Doğum Günü), Bizim Tində (Bizim Mahallede), Qış Gecəsi (Kış Gecesi), Nəğmə Dərsi (Müzik Dersi), Heyvanlara Məhəbbət (Hayvanlara Sevgi), Çay Gəmisində (Nehir Teknesinde), Ezamiyyətdə (İş Gezisinde), Bağ Evi (Yazlık Ev), Vermişev adlı hikâyeleri incelenmiştir. Yapılan çözümlemelerde eserlerin temaları belirlenip tahlil edilmiş ve dokuz hikâye üzerinden genel sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rustam Ibrahimbeyov (1939-2022), one of the leading figures of contemporary Azerbaijani literature, is an important cultural figure whose fame as a writer, screenwriter and film artist has transcended Azerbaijan. Born in 1939 in Baku, the author wrote 15 theatre plays, 10 books and more than 60 film scripts throughout his career, demonstrating his productivity in both written and visual narrative. In this thesis, nine works of the author published in Azerbaijan Turkish were analysed thematically by focusing on Rustem Ibrahimbeyov's works in the story genre. The study consists of two main parts: The first part deals with the life and literary identity of Rustam Ibrahimbeyov in the context of Soviet-era Azerbaijani literature. In the second part, the author's Ad Day (Birthday), Bizim Tində (Our Neighbourhood), Qış Gecəsi (Winter Night), Nəğmə Dərsi (Music Lesson), Heyvanlara Məhəbbət (Animal Love), Çay Gəmisində (Tea Ship), Ezamiyyətdə (Business Trip), Bağ Evi (Summer House), Vermişev stories are discussed. In the analyses, the themes of the works were determined and analyzed, and general conclusions were reached based on nine stories.