Evaluation of training programs for employees of Iraq's water resources using Kirkpatrick's four-level model
Irak su kaynakları çalışanları için eğitim programlarının Kirkpatrick'in dört düzeyli modeliyle değerlendirilmesi
- Tez No: 982945
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu nicel çalışma, 350 çalışandan oluşan tam sayımörnekleminde, Kirkpatrick Modelini kullanarak eğitim programlarının etkililiğini değerlendirdi.Sonuçlar, program öncesi 2.0 olan genel ortalamanın, eğitim sonrası 4.2 ve üzeri bir seviyeye yükseldiğini ve açık bir pozitif etki yarattığını gösterdi. Cinsiyet bazında erkekler, Memnuniyet ve Kurumsal Sonuçlarda büyük etki büyüklüğüyle (r=0.55) anlamlı üstünlük gösterdi. Lisans/Ön Lisans mezunları ise lisansüstü mezunlarından daha fazla fayda sağladı. Bilgi ve kurumsal sonuçlardaki güçlü etkiye rağmen, Davranışsal Değişim anlamsız kaldı (r=0.05), bu da öğrenme aktarımında bir boşluk olduğunu gösteriyor. Çalışma, pratik uygulamayı desteklemek için özelleştirilmiş programlar ve sürdürülebilir takip mekanizmaları öneriyor.
Özet (Çeviri)
This quantitative study utilized the Kirkpatrick Model to assess the effectiveness of training programs within a census sample of 350 employees. The findings revealed that the overall mean score increased dramatically from a baseline of 2.0 prior to the program to a post-training level of 4.2 and above, demonstrating a clear and positive training impact. Gender analysis showed that males significantly outperformed in Satisfaction and Organizational Outcomes, exhibiting a large effect size (r=0.55). Conversely, Bachelor's/Diploma holders benefited more substantially than postgraduate degree holders. Despite strong effects on knowledge and organizational results, Behavioral Change remained non-significant (r=0.05), pointing to a critical learning transfer gap. The study recommends customized programs and sustainable follow-up mechanisms to support practical application in the workplace.