The effect of training on employee's performance
Eğitimin çalışan performansına etkisi
- Tez No: 454286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM OSMAN ÇETMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsan kaynağının kalitesi, bir organizasyonun başarısı için en önemli faktörlerden biridir. İnsan kaynağı, bir varlık ve başlıca faktör olarak tanımlanır. Bugünün iş dünyasında organizasyonlar, insan kaynaklarına odaklanmalıdır. İnsan kaynaklarına yatırım yapmak, çalışanlarının kalitesini geliştirmek ve organizasyonun gelişimi için kullanılan en yaygın yöntemdir. Çalışanların performansını arttırmak için birçok organizasyon çeşitli uygulamalar yaparak hedeflerine ulaşmanın etkili yollarını bulmaya çalışmaktadır. Eğitim, işgücüne olumlu bir şekilde etki eden güçlü yollardan biridir. Eğitimle, çalışanların bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek, organizasyonların gereksinim duydukları profesyonel çalışanları sağlamalarına yardımcı olur. Rekabetçi iş dünyası organizasyonları, sistematik bir şekilde eğitim vermeye zorlar, diğer bazı organizasyonlar ise gelişigüzel bir eğitim gerçekleştirir. Bu tez çalışmasında, Irak'da kamu sektöründe çalışan kişilerin eğitimleri ile performansları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Erbil ilinde uygulanan eğitim programlarının daha iyi bir çalışan performansı kalitesine etkisi olup olmadığı hesaplanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, öncelikle insan kaynakları yönetimi, insan kaynağı geliştirme ve insan kaynakları planlaması ile ilgili literatür taraması yapılmış, sonrasında yüz yüze görüşme ve yapılandırılmış anket soruları kullanılarak Irak'dai Erbil ilinde kamu sektöründe çeşitli departmanlarda görevli çok sayıdaki çalışandan birincil veriler toplanmıştır. Uygulanan anket toplam 84 sorudan oluşmaktadır. Bunlardan 5 tanesi demografik özellikler ile ilgilidir. Erbil ili kamu sektöründeki İnsan Kaynakları Departmanına sorulan 13 soru ise eğitim programlarına personel seçimi, eğitim programlarının geliştirilmesi, eğitim stratejilerinin saptanması ve çalışan performansının yükseltilmesi ile ilgili konuları kapsamaktadır. Erbil ili kamu sektöründe görevli yönetici ve diğer çalışanlara yöneltilen diğer 26 soru ise çalışma hayatındaki eğitim faaliyetleri, eğitim programının durumu, eğitim kullanma yöntemleri ve yapılan işlemlerin değerlendirilmesi ile ilgilidir. Anketin geri kalan 40 sorusu ile de tezin hipotezi, hem yöneticilere hem de çalışanlarına yönelik olarak anlamlı ve istatistiksel olarak incelemektedir. Sonuç olarak, eğitim ve çalışan performansı arasında pozitif bir ilişki olduğu, bunun yanı sıra eğitimin çalışanların moraline, performansına ve duyarlılığına etkisi olduğunu ortaya konulmaktadır. Erbil ilindeki çalışanların çoğunluğu, eğitim programlarının çalışanların başarısı ve kazanımları üzerinde etkili bir araç olduğu görüşündedir. Uzmanlar eğitimli çalışanların gelişimi ile eğitimsiz çalışanlar arasında önemli bir farklılıkların olduğu görüşündedir. Bulgular, eğitimin Erbil eyalet stratejisinin bir parçası olduğunu ortaya koymasına rağmen, halen düşük seviyelerde olduğunu göstermektedir. Çalışanların kamu sektöründeki performansını arttırmak için eğitimin, Erbil ili ve bölge stratejisinin güçlü bir parçası olması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of human resources is one of the most important factors of the success of any organization. A human resource defined as an entity and the main factor. In today's business world, organizations should focus on human resources. Investing in human resources is the most common method used to improve the quality of employees and the development of the organization. In order to increase the performance of employees, many organizations try to find effective ways of achieving their goals by doing various applications. Training is one of the powerful ways, which positively effect on workforce. Training helps to improve the knowledge, skills, and abilities of employees. To make ensure that provides a professional staff for an organization. In the Competitive, business world organizations forced to provide systematic training programs, and some other organizations provide an indiscriminate training. In this thesis, the relationship between the training of public sector employees and performances in Iraq has tried to be determined. In the study, it is also calculate whether the training programs applied in the province of Erbil-Province and the effect of training on employee's better performance. In order to achieve this aim, the literature review on human resource management, human resource development, and human resources planning first made, followed by faceto- face interviews and structured questionnaires to collect primary data from several, employees in various departments in the public sector in Iraq. The questionnaire consists of (84) questions. (5) Of those are related to demographic characteristics. The (13) questions asked to the Human Resources Department and other in the public sector in Erbil-Province, include the selection of personnel for training programs, the development of training programs, the identification of training strategies and the improvement of employee performance. (26) General questions addressed to managers and other employees in the public sector in Erbil are concerned with the training activities in the working life, the state of the training program, the methods of using the training, and the evaluation of the operations carried out. With the remaining 40 questions of the questionnaire, the hypothesis of the thesis is analyzed statistically both for the managers and the employees. As a result, it revealed that there is a positive relationship between training and employee performance, as well as morale, performance, and sensitivity of the trained employees. The majority of employees in the province of Erbil think that training programs are an effective tool for the success and achievement of employee's goal. Experts say that there is a significant difference between the development of trained workers and those without training. The results indicate that although the training is part of Erbil Governorate strategy, but it is still at low levels. It has been recommended that training strategy be improved. In order to increase the performance of employees in the public sector and should be analyzed in the Methodical way.