Bi-2212 süperiletken sisteminde Cu-Zn kısmi yer değişiminin malzemenin yapısal ve mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Cu-Zn partial displacement in Bi-2212 superconductor system on the structural and mechanical properties of the material
- Tez No: 982950
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Bi-2212 süperiletken sistemindeki Cu+2 iyonları ile Zn+2 iyonlarının farklı oranlarda kısmi yer değiştirmesi ile ana yapıda meydana gelen yapısal ve mekanik özellikler incelendi. Tez kapsamında üretilen tüm örnekler üretim işlemi geleneksel katıhal reaksiyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Örneklerin yapısal ve mekanik analizleri sırasıyla XRD ve Vickers mikrosertlik analizleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. XRD analiz sonuçları incelendiğinde ise örneklerin homojen bir şekilde üretildiğini ve ağırlıklı olarak Bi-2212 yüksek sıcaklık süperiletken fazına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, örneklerin örgü parametrelerinin ise Bi-2212 sistemine ait teorik örgü parametreleriyle uyumlu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Vickers mikrosertlik analizi ile örneklerin yüke bağımlı mikrosertlik değerlerinin değişimi gözlemlenmiştir. Üretilen örneklerin yaklaşık olarak 2 N civarında plato bölgesine ulaştığını ve bu değerden sonra ise uygulanan yükten bağımsız olarak mikrosertlik değerinin sabit olduğu tespit edilmiştir. Buna ilavaten, Vickers mikrosertlik ölçümlerinin deneysel sonuçları Meyer Yasası, Elastik/Plastik Deformasyon (EPD) Modeli, Orantılı Örnek Direnci (PSR) Modeli, Modifiye Orantılı Örnek Direnci (MPSR) Modeli, Hays-Kendall (HK) modeli ve IIC modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, HK yaklaşımının Zn-0.01 ve Zn-0.05 örneklerinin mekanik performansını incelemek için en başarılı model olduğunu gösterirken, IIC yaklaşımının ise RISE davranışına uyan Zn-0.00 ve Zn-0.10 süperiletken bileşiklerin mekanik özelliklerini açıklamada en başarılı yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structural and mechanical properties of the main structure resulting from the partial substitution of Cu+2 ions with Zn+2 ions at different ratios in the Bi-2212 superconducting system were investigated. All samples produced within the scope of the thesis were manufactured using the traditional solid-state reaction method. The structural and mechanical analyses of the samples were determined using XRD and Vickers microhardness analyses, respectively. When the XRD analysis results were examined, it was determined that the samples were produced homogeneously and predominantly possessed the Bi-2212 high-temperature superconducting phase. However, it was determined that the lattice parameters of the samples were consistent with the theoretical lattice parameters of the Bi-2212 system. Furthermore, the Vickers microhardness analysis observed the change in the load-dependent microhardness values of the samples. It was determined that the produced samples reached a plateau region at approximately 2 N, and after this value, the microhardness value remained constant regardless of the applied load. In addition, the experimental results of the Vickers microhardness measurements were analyzed using Meyer's Law, Elastic/Plastic Deformation (EPD) Model, Proportional Sample Resistance (PSR) Model, Modified Proportional Sample Resistance (MPSR) Model, Hays-Kendall (HK) model, and IIC model. The results obtained show that the HK approach is the most successful model for examining the mechanical performance of the Zn-0.01 and Zn-0.05 samples, while the IIC approach is the most successful approach for explaining the mechanical properties of the Zn-0.00 and Zn-0.10 superconducting compounds that conform to RISE behavior.