İntrauterin gelişme geriliği olan fetüslerin plasental imprinting gen metilasyon profilleri
Placental imprinting gene methylation profiles of fetuses with intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 982980
  2. Yazar: NİHAL ŞAHİN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YILMAZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
Özet
İntrauterin büyüme geriliği (IUGR), fetüsün genetik olarak belirlenen büyüme potansiyeline ulaşamamasıyla karakterize, önemli perinatal morbidite ve mortaliteye neden olabilen bir durumdur. Bir fetüsün büyümesi, maternal, plasental ve fetal köken dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından kontrol edilen karmaşık bir süreçtir. FGR'nin etiyolojisi çok faktörlüdür ve çeşitli derecelerde genetik ve çevresel faktörleri içerir Plasentadaki epigenetik değişikliklerin araştırılması, intrauterin azalmış fetal büyümenin ve daha sonraki yaşamda artan hastalık duyarlılığının ardındaki moleküler mekanizmaları anlamamıza katkıda bulunabilir. Plasentadaki hem imprinting hem de imprinting olmayan genlerin uygun epigenetik düzenlemesinin plasenta gelişimi ve fetal büyümede önemli olduğu, imprinting genlerin plasentada yüksek oranda ifade edildiği çalışmalar vardır. Bu çalışmanın amacı, IUGR tanısı almış fetüslerin plasental doku örneklerinde imprinting genlere ait DNA metilasyon profillerini analiz ederek, epigenetik mekanizmaların fetal büyüme üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Retrospektif vaka-kontrol olarak planlanan çalışmada, 2015–2023 yılları arasında doğumu gerçekleşmiş toplam 85 gebelik incelendi. FGR tanısı almış 46 gebelik çalışma grubunu, gebelik haftası ile uyumlu doğum ağırlığına sahip 39 gebelik ise kontrol grubunu oluşturdu. Plasental doku örneklerinden parafin bloklardan DNA izolasyonu GeneAll® Exgene™ Clinic SV mini kit ile gerçekleştirildi. Elde edilen DNA örnekleri, imprinting genlere yönelik metilasyon düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla SALSA® MS-MLPA® (Metilasyon-spesifik multipleks ligasyon-bağımlı amplifikasyon yöntemi) (Probemix ME034-C1 Multi-locus Imprinting kiti modifiye edilerek kullanıldı ve analiz edildi. İstatistiksel analizlerde H19 (Pozisyon 3) ve GRB10 (Pozisyon 1) gen bölgelerinde IUGR grubunda anlamlı şekilde daha düşük metilasyon seviyeleri saptandı (sırasıyla p=0.048 ve p=0.035). Çalışma ve kontrol grubu hastaları H19 ve PEG3 genleri için üçer prob, KCNQ1OT1, MEST, MEG3, MEG8, SNRPN, PLAGL1, GRB10 ve GNASXL genleri için ikişer prob, NESP55, GNAS-AS1 ve GNAS A/B genleri için birer prob bölgelerine ait kopya sayısı düzeylerinin dağılımı açısından karşılaştırıldıklarında; istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi (p > 0.05). Demografik veriler incelendiğinde, doğum haftası, doğum ağırlığı, preterm doğum oranı ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı açısından IUGR grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılıklar mevcuttu. Bu bulgular, IUGR gelişiminde epigenetik regülasyon bozukluklarının, özellikle de H19 ve GRB10 gibi fetal büyümede rol alan imprinting genlerdeki metilasyon değişikliklerinin etkili olabileceğini göstermektedir. Çalışmamız, plasentada imprinting gen metilasyonunun, fetal büyüme mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında önemli bir biyobelirteç potansiyeline sahip olabileceği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth restriction (IUGR) is a condition characterized by the failure of the fetus to achieve its genetically determined growth potential, and it is associated with significant perinatal morbidity and mortality. Fetal growth is a complex process regulated by a variety of factors, including those of maternal, placental, and fetal origin. The etiology of fetal growth restriction (FGR) is multifactorial, involving varying degrees of genetic and environmental factors. Investigating epigenetic alterations in the placenta can contribute to understanding the molecular mechanisms underlying intrauterine impaired fetal growth and the increased susceptibility to diseases later in life. Several studies have shown that proper epigenetic regulation of both imprinted and non-imprinted genes in the placenta is critical for placental development and fetal growth, and that imprinted genes are highly expressed in the placenta. This study aims to analyze the DNA methylation profiles of imprinted genes in placental tissue samples from fetuses diagnosed with IUGR and to investigate the effects of epigenetic mechanisms on fetal growth. In this retrospective case-control study, a total of 85 pregnancies delivered between 2015 and 2023 were examined. The study group consisted of 46 pregnancies diagnosed with FGR, while the control group included 39 pregnancies with appropriate birth weight for gestational age. Genomic DNA was extracted from paraffin-embedded placental tissue blocks using the GeneAll® Exgene™ Clinic SV mini kit. The DNA samples obtained were analyzed for methylation levels of imprinted genes using the SALSA® MS-MLPA® (methylation-specific multiplex ligation-dependent probe amplification) technique with the Probemix ME034-C1 Multi-locus Imprinting kit. Statistical analysis revealed significantly lower methylation levels in the H19 (Position 3) and GRB10 (Position 1) gene regions in the IUGR group compared to controls (p = 0.048 and p = 0.035, respectively). When comparing copy number variations in the gene regions covered by the assay — including three probes each for H19 and PEG3, two probes each for KCNQ1OT1, MEST, MEG3, MEG8, SNRPN, PLAGL1, GRB10, and GNASXL, and one probe each for NESP55, GNAS-AS1, and GNAS A/B — no statistically significant differences were observed (p > 0.05). Examination of demographic data showed significant differences between groups in gestational age at birth, birth weight, preterm birth rate, and neonatal intensive care unit admission. These findings suggest that epigenetic dysregulation, particularly altered methylation of imprinted genes such as H19 and GRB10, may contribute to the development of IUGR. Our study highlights the potential of placental imprinting gene methylation as a biomarker for better understanding the mechanisms of fetal growth.