Samsun ilinde yağış tahmini için sınıflandırma algoritmalarının karşılaştırılması
Comparison of classification algorithms for rainfall prediction in Samsun province
  1. Tez No: 982982
  2. Yazar: BAHDİYAR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Makine öğrenmesi algoritmaları, çağımızda birçok alanda yapılan araştırmalarda sınıflandırma ve tahmin için kullanılmaktadır. Bu algoritmalar araştırmanın ve verinin durumuna göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada yağışı etkileyen faktörler kullanılarak, makine öğrenmesi sınıflandırma algoritmalarının yağışın varlığını veya yokluğunu sınıflandırmadaki başarıları karşılaştırılmıştır. Sınıflandırma algoritmalarından, Yapay Sinir Ağları, Naive Bayes, K-En Yakın Komşu, Rastgele Orman, Lojistik Regresyon, Destek Vektör Makineleri, Karar Ağacı ve XGBoost kullanılmıştır. Bu algoritmaların başarıları karşılaştırılırken, doğruluk, kesinlik, duyarlılık, karışıklık matrisi ve F1 skoru ölçütlerinden yararlanılmıştır. Bu ölçütlere ilave olarak ROC eğrisi sonuçları incelenmiştir. Araştırmada Samsun ili Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün 2005-2025 yılları arasında kaydedilen 6708 adet yağış verisinin ortalama sıcaklık, ortalama nem, güneşlenme süresi ve ortalama bulut kapalılığı olmak üzere 4 adet bağımsız değişkenden oluşan veri kümesi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları karşılaştırıldığında Yapay Sinir Ağları algoritması % 82,29 doğruluk oranı, %84,05 kesinlik oranı, %96,96 duyarlılık oranı, %90,04 F1 skoru ve 0,79 AUC değeri ile en yüksek sınıflandırma oranına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Machine learning algorithms are used for classification and prediction in many contemporary studies. These algorithms vary depending on the nature of the study and the data. In this study, the success of machine learning classification algorithms in classifying the presence or absence of precipitation was compared using the factors affecting precipitation. Artificial Neural Networks, Naive Bayes, K-Nearest Neighbor, Random Forest, Logistic Regression, Support Vector Machines, Decision Tree, and XGBoost were used as classification algorithms. When comparing the success of these algorithms, accuracy, precision, sensitivity, confusion matrix, and F1 score metrics were used. In addition to these metrics, the ROC curve results were examined. In the study, a dataset consisting of 6708 precipitation data recorded by the Samsun Regional Directorate of Meteorology between 2005 and 2025 and four independent variables: mean temperature, mean humidity, sunshine duration, and mean cloud cover was used. When the research results were compared, it was seen that the Artificial Neural Network method had the highest classification rate with 82.29% accuracy rate, 84.05% precision rate, 96.96% sensitivity rate, 90.04% F1 score and 0.79 AUC value.