R.1331-1332 (M.1915-1916) tarihli Bahriye Salnamesinin transkripsiyonu ve değerlerndirilmesi
Transcription and evaluation of the Naval Yearbook dated r.1331-1332 (1915-1916)
- Tez No: 982987
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SAYILIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Tanzimat Fermanı'nın ilanıyla birlikte Osmanlı Devleti, imparatorluğu merkezileştirme çabası doğrultusunda çeşitli reformlar gerçekleştirmiştir. Bu reformlar kapsamında, nüfus, ticaret hacmi, mali durum ve askeri güç üzerine detaylı analizlerin yapılabilmesi için yeni kayıt yöntemleri geliştirilmiştir. İlk kez 1847 yılında Reşit Paşa'nın öncülüğünde çıkarılan salnameler, zamanla Osmanlı'nın birçok farklı kurumuna adapte olmuş ve Osmanlı tarihinin incelenmesinde önemli bir araç haline gelmiştir. Salnameler, özellikle vilayetler ve askeri kurumlarla ilgili ekonomik durum, çalışan profilleri ve envanter bilgileri gibi kritik veriler sunmakta; aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin son dönemde yaşadığı dönüşüm ve değişimi anlama imkanı sağlamaktadır. Bahriye Salnameleri ise Osmanlı Denizcilik tarihi açısından önemli bilgiler içermektedir. Çalışmamızın temel kaynağını oluşturan R. 1331-1332 (M. 1915-1916) tarihli Bahriye Salnamesi, İSAM (İslam Araştırmaları Merkezi) arşivi tarafından dijital ortama aktarılmıştır. Bu çalışmada, Osmanlı donanmasının son dönemlerdeki yapısı ve durumu gibi konulara odaklanılarak ana kaynaktan yola çıkılarak yanıtlar aranmıştır. Ayrıca, Osmanlı Denizcilik tarihi üzerine araştırmalar yapan akademisyenlere fayda sağlamayı hedeflemiştir. Bahriye Salnamesinin tamamı günümüz harflerine transkribe edilmiş; ayrıca dijital platformda yer alan PDF formatındaki orijinal nüsha çalışmanın ekler kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the proclamation of the Tanzimat Firman, the Ottoman Empire undertook various reforms in line with its efforts to centralize the empire. As part of these reforms, new registration methods were developed to enable detailed analyses of population, trade volume, financial situation, and military strength. The annual reports (salnameler), first issued in 1847 under the leadership of Reşit Pasha, gradually adapted to many different institutions of the Ottoman Empire and became an important tool for studying Ottoman history. The salnameler provide critical data on the economic situation, employee profiles, and inventory information particularly regarding provinces and military institutions; they also offer insights into the transformations and changes that the Ottoman Empire experienced in its later period. The Bahriye (Naval) Salnameleri contain significant information regarding the history of Ottoman naval power. The primary source of this study, the Bahriye Salnamesi for the years R. 1331-1332 (A.H. 1915-1916), has been digitized by the Islamic Research Center (İSAM). This study focuses on topics such as the structure and status of the Ottoman navy in its final years, seeking answers based on the primary source. Additionally, it aims to provide benefits to academics researching Ottoman naval history. The entire Bahriye Salnamesi has been transcribed into modern script, and the original PDF format of the text is presented in the appendix of the study.