Ceza ve infaz kurumlarında manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerine gösterilen direncin araştırılması
An investigation of the resistance to spiritual counseling and guidance services in penal institutions
- Tez No: 983053
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HOROZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, ceza ve infaz kurumlarında sunulan manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerine yönelik olarak hem hükümlü ve tutuklular hem de kurum personeli tarafından gösterilen direnç noktalarını tespit etmek ve bu direncin altında yatan nedenleri derinlemesine incelemektir. Araştırmada, hizmetin uygulanma sürecinde karşılaşılan engellerin belirlenmesi ve bu engellerin nedenlerinin anlaşılması hedeflenmiştir. Bu araştırmanın deseni olgubilimdir ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Örneklem, ceza infaz kurumlarında çalışmakta olan 10 erkek 2 kadın manevi danışmandan oluşmaktadır. Katılımcılar 40-59 yaşları arasındadır. Mülakat tekniğinin kullanıldığı bu araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler frekans, betimsel ve içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin ceza ve infaz kurumlarında çeşitli dirençlerle karşılaştığı; bu dirençlerin hizmetin etkinliğini sınırladığı ancak aynı zamanda hizmetin planlanması ve uygulanmasına dair önemli ipuçları sunduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, literatüre teorik katkı sunmanın yanı sıra, uygulamada hizmetin daha verimli ve etkin biçimde yürütülmesine ışık tutacak sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative research is to identify the points of resistance shown by both inmates and staff in penitentiary institutions toward the provision of spiritual counseling and guidance services, and to examine in depth the underlying reasons for such resistance. The study seeks to determine the obstacles encountered during the implementation process of the service and to understand the causes of these obstacles. The research design is phenomenology, and criterion sampling and snowball sampling methods, which are among the purposive sampling techniques, were employed. The sample consists of 10 male and 2 female spiritual counselors working in penitentiary institutions. Participants are between the ages of 40 and 59. The study utilized the interview method, with data collected through a semi-structured interview form. The obtained data were analyzed through frequency, descriptive, and content analysis. The findings reveal that spiritual counseling and guidance services in penitentiary institutions encounter various forms of resistance; while these resistances limit the effectiveness of the service, they also provide significant insights into the planning and implementation of the service. In addition to offering a theoretical contribution to the literature, this study presents results that will shed light on conducting the service more efficiently and effectively in practice.