Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen hastalarda kronik kritik hastalık ve persistan inflamasyon immünsüpresyon ve katabolizma sendromu prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of chronic critical illness and persistent inflammation, immunosuppression, and catabolism syndrome among patients managed in the Internal Medicine Intensive Care Unit at Hacettepe University
- Tez No: 983104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN HALAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakım alanındaki gelişmeler, daha fazla hastanın akut kritik hastalıktan sağ çıkmasını sağlamıştır. Ancak bu durum, mekanik ventilasyon (MV) ve diğer yoğun bakım tedavilerine uzun süre bağımlı kalan, çoklu organ desteği gerektiren kronik durumlu hastalardan oluşan büyük ve artan bir popülasyonun ortaya çıkmasına da yol açmıştır. Bu durum“kronik kritik hastalık”(KKH) olarak adlandırılmakta olup, sağlık sistemleri üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. KKH için literatürde evrensel olarak kabul edilmiş bir tanım bulunmamaktadır. Çalışmamız, Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne kabul edilen hastaları değerlendirerek literatürde sık kullanılan dört farklı KKH tanımına göre prevalans ve hasta özelliklerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, KKH'nin bir alt grubu olan PİİKS (Persistan İnflamasyon, İmmünsupresyon ve Katabolizma Sendromu) hastalarının özellikleri de incelenmiştir. 01/10/2023 ile 31/03/2025 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan toplam 1.074 hastadan, diğer merkezden nakil (n=22) ve tekrarlayan yatışlar (n=229) dışlanarak kalan 823 hasta, daha önce tanımlanmış dört KKH tanımına göre değerlendirilmiş ve KKH prevalans oranları belirlenmiştir. Dört KKH tanımı: KKH 1: MV'ye (günde en az 6 saat) >=21 gün süreyle ihtiyaç; KKH 2: 14–21 gün veya daha uzun süre MV veya trakeostomi gereksinimi; KKH 3: Yoğun bakım yatış süresi >=8 gün olup aşağıdakilerden en az biri: MV (tek seferde >=96 saat), trakeostomi, inme, kafa travması, sepsis veya majör travma; KKH 4: Yoğun bakımda >=14 gün yatış ve 14. günde kardiyovasküler SOFA skoru >=1 ve/veya diğer parametre skorlarının >=2 olması. PİİKS tanı kriterleri: Yoğun bakım yatış süresi >=14 gün; CRP >150 μg/dL; total lenfosit sayısı <0.80 ×10⁹/L; serum albümin <3.0 g/dL; pre-albümin <10 mg/dL; kreatinin artış indeksi <%80. Çalışmaya dahil edilen 823 hastanın 460'ı (%55,89) erkekti. Hastaların medyan yaşı 67 (IQR: 54–77) idi. KKH prevalansı şu şekilde bulundu: KKH 1: %5,47 (n=45); KKH 2: %9,36; (n=77); KKH 3: %24,18 (n=199); KKH 4: %19,68 (n=162). PİİKS prevalansı %8,26 (n=68) idi. KKH 4 kriterlerini karşılayan hastalarda PİİKS prevalansı %41,97 bulundu. Çok değişkenli analizlerde ve Makine Öğrenmesi analizlerinde KKH-3, KKH-4 ve PİİKS için öne çıkan parametreler APACHE II skoru, SOFA, ilk 24 saatte entübasyon, nörolojik hastalık varlığı, hipoalbuminemi, CRP/prokalsitonin, BUN/kreatinin, Pco2, laktat yüksekliği olarak izlendi. Bu çalışma, literatürde“Kronik Kritik Hastalık”tanımlarını ve prevalansını prospektif olarak karşılaştıran ve dahili bir yoğun bakımda PIICS prevalansını değerlendiren ilk çalışmadır. Farklı tanımların farklı prevalans oranları vermesi, KKH için ideal ve kolay uygulanabilir bir tanıma duyulan ihtiyacı ve PIICS üzerine odaklanan ileri araştırmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in intensive care have increased survival from the acute phase of critical illness. However, this has also led to a large and growing population of chronically ill patients who remain dependent on prolonged mechanical ventilation (MV) and other intensive care therapies, requiring multiple organ support. This condition, termed chronic critical illness (CCI), imposes a substantial burden on health systems (1). There is no universally accepted definition of CCI in the literature. Our study aimed to compare the prevalence and patient characteristics according to four commonly used CCI definitions among patients admitted to the Internal Medicine Intensive Care Unit at Hacettepe University. We also examined the characteristics of patients with PIICS (Persistent Inflammation, Immunosuppression, and Catabolism Syndrome), a subgroup within CCI. Between 10/01/2023 and 03/31/2025, of 1,074 patients admitted to the Internal Medicine ICU, 823 were included after excluding inter-hospital transfers (n=22) and readmissions (n=229). Patients were evaluated according to four previously defined CCI definitions and CCI prevalence rates were determined. The four CCI definitions were as follows: CCI-1: need for MV (≥6 hours/day) for ≥21 days (2); CCI-2: requirement for MV for 14–21 days or longer, or tracheostomy (3); CCI-3: ICU length of stay ≥8 days with at least one of the following: MV (≥96 hours in a single episode), tracheostomy, stroke, head trauma, sepsis, or major trauma (4); CCI-4: ICU stay ≥14 days and, on day 14, cardiovascular SOFA score ≥1 and/or other component scores ≥2 (5). PIICS diagnostic criteria: ICU length of stay ≥14 days; CRP >150 μg/dL; total lymphocyte count <0.80 ×10⁹/L; serum albumin <3.0 g/dL; prealbumin <10 mg/dL; creatinine increase index <80% (6). Of the 823 included patients, 460 (55.89%) were male. The median age was 67 years (IQR 54–77). CCI prevalence was: CCI-1, 5.47% (n=45); CCI-2, 9.36% (n=77); CCI-3, 24.18% (n=199); and CCI-4, 19.68% (n=162). PIICS prevalence was 8.26% (n=68). Among patients meeting CCI-4 criteria, the prevalence of PIICS was 41.97%. In multivariable and machine-learning analyses, the prominent parameters for CCI-3, CCI-4, and PIICS included APACHE II score, SOFA, endotracheal intubation within the first 24 hours, presence of neurological disease, hypoalbuminemia, CRP/procalcitonin, BUN/creatinine, PaCO⁹, and elevated lactate. This study is the first to prospectively compare CCI definitions and prevalence and to evaluate PIICS prevalence in a medical ICU. The finding that different definitions yield different prevalence rates highlights the need for an ideal, easily applicable definition of CCI and underscores the necessity for further research focusing on PIICS.