Ion specificity and cononsolvency effects on neutral macromolecules
Nötr makromoleküller üzerinde spesifik iyon ve eş çözünmezlik etkileri
  1. Tez No: 983127
  2. Yazar: YAREN ŞEVVAL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
İyonların, ozmolitlerin ve diğer küçük organik moleküllerin makromoleküllerle etkileşimleri, makromoleküllerin çözünürlük ve hidratlanma gibi fiziksel özelliklerini etkiler. Bu bağlamda iyona özel etkiler,“Hofmeister serileri”Franz Hofmeister tarafından yayınlandığından bu yana önemli bir araştırma konusu olmuştur. Hofmeister serileri, iyonların makromoleküllerin çözünürlüğünü arttırması veya azaltması özelliğine göre sıralayan bir seridir. Bu seride“zayıf hidratlanmış”olarak adlandırılan anyonların makromoleküllerle hidrojen bağları ya da diğer elektrostatik kuvvetlerle doğrudan etkileşime girerek onların su içerisindeki çözünürlüklerini arttırdığı bilinmektedir. Öte yandan,“güçlü hidratlanmış”anyonlar etraflarındaki katı hidrasyon kabuğu sebebiyle makromoleküllerle doğrudan etkileşim kuramazlar ve varlıkları makromolekülerin su içindeki çözünürlüğünü azaltır. Bu çalışmada, Hofmeister anyonların makromoleküller üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak amacıyla amid bazlı makromoleküller yerine şeker bazlı makromoleküller kullanılmıştır. Hofmeister anyonlarının şeker bazlı makromoleküller üzerinde nasıl etkileri olduğunu anlamak amacıyla metilselüloz, hidroksipropil selüloz ve dekstran model polimerler olarak seçilmiştir. Metilselüloz (MC) ve hidroksipropil selülozun (HCP) faz değiştirme sıcaklıklarının (LCST) Hofmeister anyonlarının varlığında amid bazlı polimerlerle aynı trendleri sergilediği Faz Değiştirme Sıcaklığı ölçümleri ile gösterilmiştir. SCN- gibi zayıf hidratlanmış Hofmeister anyonları yüzey aktif iyon olarak davranırken, SO42- gibi güçlü hidratlanmış Hofmeister anyonların tam tersi etkiye sebep oldukları gösterilmiştir. Ek olarak nükleer manyetik rezonans spektroskopisi (1H-NMR) ölçümleri, metilselülozun fonksiyonel grubu olan metil gruplarının zayıf hidratlanmış anyonlar ile olan etkileşimlerinden sorumlu olduğunu göstermiştir. İyona özel etkilere ek olarak“eş çözünmezlik”etkisi de makromoleküllerin çözünürlük mekanizmalarını anlamak açısından önemli bir fenomendir. Bu etki iki iyi çözücünün belirli oranlarda karıştırıldığında kötü bir çözücüye dönüşmesi ve makromolekülün çözünürlüğünü düşürmesini ifade eder. Bu etkinin mekanizmalarını anlamak amacıyla poli(N-izopropilakrilamid) (PNIPAM) and poli(N, N-diethylakrilamid) (PDEA) model polimerler olarak kullanıldı. Eş solvent olarak kullanılan metanol, etanol ve izopropanolün eklenmesi PNIPAM'in su içerisindeki çözünürlüğünü azaltırken çok benzer bir moleküler yapıysa sahip olmasına rağmen PDEA'de aynı etki gözlenmedi. Zayıflatılmış Toplam Yansıma - Fourier Dönüşümlü Kızılötesi spektroskopisi (ATR-FTIR) ve Çok Değişkenli Eğri Çözünürlüğü (MCR) algoritması analizi, hem çözücü-eş-çözücü karışımlarının kütle özelliklerindeki değişikliklerin hem de çökmüş durumdaki makromoleküllerin hidrasyon kabuğundaki değişimlerin PNIPAM için eş çözünmezlik davranışına neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ions, osmolytes, and other small molecules can interact with macromolecules and affect their properties, such as solubility and hydration. The ion specificity has been an important research topic since Franz Hofmeister published the“Hofmeister Series”, which ranks the anions and cations based on their ability to increase or decrease the solubility of macromolecules. It is known that the weakly-hydrated anions can interact with macromolecules, while the strongly hydrated ones are excluded from the macromolecular surface due to having strongly interacting hydration shells. In this thesis, the ion-specific effects are extended to sugar-based macromolecules from commonly studied amide-based ones. Methylcellulose (MC), hydroxypropyl cellulose (HPC), and dextran were utilized as model polymers for investigating whether the Hofmeister anions can interact or not. Lower Critical Solution Temperature (LCST) measurements showed that MC and HPC are affected by the Hofmeister anions with the same way as the amide-based macromolecules. Namely, SCN- act as a surface-active ion, and salts-in whereas SO42- ion salts-out macromolecules via ion exclusion mechanism. The proton nuclear magnetic resonance (1H-NMR) spectroscopy measurements showed that the methyl groups of MC are responsible for the interaction between the Hofmeister anions and the polymer. In the second part,“cononsolvency”which is an important phenomenon that occurs when two good solvents decrease the solubility of the macromolecule when they are mixed. For understanding the mechanism of this phenomenon, poly(N-isopropylacrylamide) (PNIPAM) and poly (N, N - diethylacrylamide) (PDEA) were used as model macromolecules. PNIPAM showed cononsolvency behavior via the addition of methanol, ethanol, and isopropanol, while PDEA did not exhibit the same anomaly, rather showed cosolvency. Attenuated Total Reflection – Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) spectroscopy combined with Multivariate Curve Resolution (MCR) analysis showed that both the changes in the bulk properties of solvent-cosolvent mixtures and the hydration shell of the macromolecules in the collapsed state cause the cononsolvency behavior for PNIPAM. Our results show that the interface and preferential alcohol adsorption dictate the cononsolvency phenomenon.