Investigation of modified single lap joints for aerospace applications
Havacılık uygulamaları için modifiye tek bindirme bağlantılarının araştırılması
- Tez No: 983132
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz havacılık endüstrisinde kompozit malzemelerin kullanımı, yapısal verimlilik, ağırlık azaltımı ve yüksek özgül dayanım gibi avantajlar sayesinde giderek artmaktadır. Özellikle uçak gövdesi ve kanat yapıları gibi birincil taşıyıcı bileşenlerde kompozit malzemelerin tercih edilmesi, bu yapılarda geleneksel mekanik bağlantı elemanları yerine yapıştırıcı esaslı birleştirme yöntemlerinin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Yapıştırıcılar, bağlantı elemanlarının sayısını azaltarak hem yapısal ağırlığı düşürmekte hem de aerodinamik açıdan daha entegre tasarımların gerçekleştirilmesine imkân tanımaktadır. Ancak bu yöntem, özellikle delik açılması gereken bölgelerde oluşan gerilme yığılmaları ve yapıştırıcının sınırlı eksenel yük taşıma kapasitesi nedeniyle mukavemet açısından bazı dezavantajlar doğurabilmektedir. Bu bağlamda, yapısal performansı artırmaya yönelik olarak alternatif veya hibrit birleştirme tekniklerinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında, aynı geometrik konfigürasyona sahip tek bindirmeli yapıştırıcı bağlantılar ile modifiye edilmiş bağlantı tasarımlarının mekanik performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Her bir bağlantı, 2x2 dokuma düzenine sahip simetrik ve dengeli yerleştirilmiş sekiz prepreg kompozit katmandan oluşan iki yapının HYSOL EA9394 epoksi bazlı yapıştırıcı ile birleştirilmesiyle elde edilmiştir. Modifiye edilmiş bağlantı tasarımı, yapıya 3 mm çapında iki yeni delik açılması ve bu deliklerin yapıştırıcı ile doldurulması yoluyla elde edilmiştir. Deneysel çekme testleriyle desteklenen çalışma, ABAQUS/FEA sonlu elemanlar analiz yazılımı kullanılarak yürütülen sayısal modelleme sonuçları ile birlikte ele alınmıştır. Bu analizler doğrultusunda, farklı birleştirme yaklaşımlarının yük taşıma kapasitesi, deformasyon davranışı ve hasar mekanizmaları üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiş; elde edilen bulgular, kompozit yapılar için optimize edilmiş bağlantı çözümlerinin geliştirilmesine yönelik literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's aerospace industry, the utilization of composite materials is increasingly prevalent due to their advantages in structural efficiency, weight reduction, and high specific strength. Particularly in primary load-bearing components such as fuselage and wing structures, the preference for composite materials has encouraged the adoption of adhesive bonding techniques over traditional mechanical fasteners. Adhesives not only reduce the number of fasteners thereby lowering the structural weight but also enable more aerodynamically integrated designs. However, this method may present certain strength-related disadvantages, especially in areas where holes must be drilled, leading to stress concentrations and limited axial load-carrying capacity of the adhesive. In this context, the development of alternative or hybrid joining techniques to enhance structural performance has gained significant importance. This study comparatively evaluates the mechanical performance of single lap joints (SLJs) with identical geometric configurations, assembled either exclusively with adhesive and using modified bonding designs. Each joint was manufactured by bonding two composite structures, each consisting of eight symmetrical and balanced stacked prepreg layers arranged in a 2×2 Twill woven configuration, using HYSOL EA9394 epoxy-based adhesive. The modified joint design was realized by introducing two additional holes of 3 mm diameter into the structure and filling them with adhesive to enhance the bonding characteristics. The study is supported by experimental tensile tests and numerical simulations conducted using the ABAQUS/FEA software. Based on these analyses, the effects of different joining approaches on load-bearing capacity, deformation behavior, and failure mechanisms are examined in detail. The findings aim to contribute to the literature by offering optimized joint solutions for composite structures.