12 mart 1971'e kadar Türk solunda yerlileşme arayışı: Kemal Tahir, Hikmet Kıvılcımlı, Mihri Belli
Enization in the Turkish left until march 12, 1971: Kemal Tahir, hikmet Kıvılcımlı, Mihri Belli
- Tez No: 983190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
12 Eylül 1980 senesinde gerçekleşmiş olan askeri darbeden dönemimize dek işçi sınıfı ile ezilenler gözünde ciddi bir seçenek durumuna gelemeyen Türkiye sosyalist hareketi, 1960 ila 1980 seneleri arasındaki dönemi kendi“altın çağı”olarak hatırlamaktadır. Bu durumun bütün siyasi bir hareketin kendi genç kuşak militanlarına parlak halde bir geçmiş anlatısı sunma uğraşına yönelik bir boyutu da bulunmaktadır. Böyle olsa dahi mevzubahis olan dönemin Türkiye solu bakımından öncesi ve sonrasında benzeri olmayan bir yükseliş ve kitlesel hale gelme dönemi olduğu gerçeği de göz ardı edilemez. Türkiye'de özellikle 1961 Anayasası'nın sağladığı özgürlükçü ortam sayesinde gelişen sosyalist hareketler içinde,“Türkiye'de devrimin yolu”tartışması önemli bir başlık haline gelmiştir. Sovyet ya da Çin pratiğini temel alan stratejiler belirleyen kişi ve örgütlerin bu dönemde varlığı etkin olmakla birlikte, Türkiye'nin kendisine özgür bir yolu olması gerektiğini savunan bunu da Türkiye'nin kendi tarihsel birikimi ve sosyolojisine yaslanarak açıklamayı savunan kişi ve akımlar da ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmada Türkiye'de 1960 ila 1971 seneleri arasında öne çıkmış olan sosyalist hareketlerin, Türkiye'deki kapitalist üretim ilişkilerinin mevcut yapısal özellikleriyle sosyalizme geçiş stratejisi tartışmaları kapsamında, devleti ne şekilde kavramsallaştırmış oldukları, bu bağlamda nasıl bir devrim stratejisi ve sosyalist model teklif ettikleri incelenmiş ve 1971 senesine dek Türk solunda yerlileşme arayışı Kemal Tahir, Hikmet Kıvılcımlı ve Mihri Belli örnekleri üstünden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
September 12 December1980, the military coup that took place until our era, the socialist movement of Turkey, which could not become a serious option in the eyes of the working class and the oppressed, remembers the period between the years 1960 and 1980 as its“golden age”. There is also a dimension of this situation aimed at the attempt of an entire political movement to present a vivid narrative of the past to its younger generation of militants. Even if this is the case, the fact that the period in question was a period of rise and mass Decadence that was like no other before and after for the Turkish left cannot be ignored either. Firstly, the fact that many reactionary factors, such as the fascist movement, were active during the period does not change this fact, as a matter of fact, the working class and the socialist movement marked this period instead of these forces. The main element Decoloring this period is the class struggle between the proletariat and the bourgeoisie. Within the scope of this periodization, there are two types of perspectives on the recent history of the Turkish left. One of them explains the evolution of the left after the 1960s with“breaks that symbolize the steps forward”. This perspective, which presents the development of the Turkish left as a“uniform, linear progress”, argues that the left movement of the 1970s was at a more advanced level“in the most basic programmatic and strategic aspects”compared to the 1960s. In this context, the study conducted in Turkey between 1960 and 1971, the radical left movements that came to prominence between the current structural features of the capitalist social formation in Turkey and the transition strategy discussions, examined how they conceptualized the state and the search for Decontamination in the Turkish left until 1971 was examined on the basis of certain examples of Kemal Tahir, Hikmet Kıvılcımlı and Mihri Belli.