Digital transformation in carpet production processes: Application of robotic process automation (RPA) in order entry processes
Halı üretim süreçlerinde dijital dönüşüm: Sipariş giriş süreçlerinde robotik süreç otomasyonu (RPA) uygulaması
  1. Tez No: 983218
  2. Yazar: BENSU MÜLDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün rekabetçi üretim ortamında işletmelerin müşteri taleplerine hızla uyum sağlaması, verimliliği artırması ve hataları en aza indirmesi gerekmektedir. Bu bağlamda dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 önemli fırsatlar sunarken, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) tekrarlayan ve kural tabanlı görevlerin otomatikleştirilmesi için somut bir çözüm sağlamaktadır.Yüksek üretim hızı ve karmaşıklıkla karakterize edilen halı endüstrisi, özellikle etkili bir sipariş yönetimine büyük ölçüde bağımlıdır. Ancak geleneksel manuel giriş süreçleri genellikle hatalara, gecik-melere ve yüksek iş yüküne yol açmaktadır.Bu çalışma, sipariş giriş süreçlerine odaklanarak halı üretiminde RPA uygulamasını incelemektedir. Manuel iş akışları analiz edilmiş, sipariş formları yeniden düzenlenmiş ve otomasyon kuralları Kofax RPA platformu üzerinden uygulanmıştır. Pilot testler gerçekleştirilmiş ve geri bild-irimler doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar, oto-masyonun hata oranlarını önemli ölçüde azalttığını, işlem sürelerini kısalttığını ve tekrarlayan manuel müdahale gereksinimini ortadan kaldırdığını göstermektedir. Genel olarak, bu çalışma RPA'nın hem dijital dönüşümün bir kolaylaştırıcısı hem de halı endüstrisinde ölçülebilir verimlilik artışlarının bir kaynağı olarak nasıl hizmet edebileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive manufacturing environment, businesses must rapidly adapt to customer demands, enhance efficiency, and minimize errors. Digital transfor-mation and Industry 4.0 create significant opportunities in this context, while Ro-botic Process Automation (RPA) offers a concrete solution for automating repeti-tive, rule-based tasks. The carpet industry, characterized by high production rate and complexity, is particularly dependent on effective order management, yet tradi-tional manual entry processes often lead to errors, delays, and high workloads.This study investigates the application of RPA in carpet manufacturing by focusing on order entry processes. Manual workflows were analyzed, order forms were revised, and automation rules implemented through the Kofax RPA platform. Pilot tests were conducted, and adjustments were made based on feedback. The results demon-strate that automation significantly reduced error rates, shortened processing times, and eliminated the need for repetitive manual intervention. Overall, the study high-lights how RPA can serve as both an enabler of digital transformation and a source of measurable efficiency gains in the carpet industry.