Primer küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere edilen hastalarda endobronşiyal lezyon varlığının sağkalıma etkisi
The impact of endobronchial lesions on survival in patients operated for primary non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 983283
  2. Yazar: FATMA NUR SALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜÇVET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın temel amacı, küratif cerrahi rezeksiyon uygulanan küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında preoperatif bronkoskopide saptanan endobronşiyal lezyon (EBL) varlığının sağkalım üzerindeki prognostik etkisini ve klinik-patolojik faktörlerle ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ İzmir Dr. Suat Seren SUAM'da 2014-2024 yılları arasında opere edilen ve belirlenen kriterlere uyan toplam 1100 KHDAK hastası retrospektif olarak incelendi. Hastalar, preoperatif bronkoskopide EBL varlığına göre gruplandırıldı; demografik, klinik, patolojik özellikleri incelendi ve sağkalım analizleri Kaplan-Meier ve Cox Regresyon testleri ile yapıldı. BULGULAR: EBL saptanma oranı %22,6 idi. EBL varlığı, skuamöz hücreli karsinom ve erkek cinsiyet ile anlamlı ilişki gösterdi. Lojistik regresyon analizinde EBL varlığı, N1 ve N2 olasılığını arttırdığı görüldü (sırasıyla OR: 3,66 ve 1.83). Genel 5 yıllık sağkalım oranı %68,2 olarak bulundu. EBL varlığının sağkalım üzerinde bağımsız bir etkisi bulunmazken, ek hastalığı olan grupta EBL varlığı sağkalımı istatistiksel olarak anlamlı derecede düşürdü. N durumu, cinsiyet, yaş ve tümör boyutu ise bağımsız prognostik faktörlerdi. SONUÇ: EBL varlığı, küratif cerrahi sonrası sağkalım için bağımsız bir prognostik faktör değildir. Ancak, EBL ileri nodal hastalık riskini öngörmede güçlü bir belirteçtir. Ek hastalığı olan hastalarda EBL'nin kötü prognostik rolü, cerrahi planlama ve perioperatif risk yönetiminde bronkoskopik değerlendirmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The primary objective of this study was to evaluate the prognostic impact of endobronchial lesion (EBL) detected on preoperative bronchoscopy in patients with non-small cell lung cancer (NSCLC) undergoing curative surgical resection, and to assess its association with clinicopathological factors. MATERIALS AND METHODS: A total of 1100 NSCLC patients who underwent surgery at SBU Izmir Dr. Suat Seren Training and Research Hospital between 2014 and 2024 and met the predefined inclusion criteria were retrospectively analyzed. Patients were categorized according to the presence of EBL on preoperative bronchoscopy. Demographic, clinical, and pathological characteristics were examined, and survival analyses were performed using Kaplan-Meier and Cox regression methods. RESULTS: The incidence of EBL was 22.6%. EBL presence was significantly associated with squamous cell carcinoma and male sex. In logistic regression analysis, EBL increased the N1 and N2 disease (OR: 3,66 and 1,83). The overall 5-year survival rate was 68.2%. While EBL was not an independent predictor of survival, its presence significantly reduced survival in patients with comorbidities. N stage, sex, age, and tumor size were identified as independent prognostic factors. CONCLUSION: The presence of EBL is not an independent prognostic indicator of survival following curative surgery in NSCLC patients. However, EBL serves as a strong predictor of advanced nodal disease. The adverse prognostic impact of EBL in patients with comorbidities underscores the importance of bronchoscopic evaluation in surgical planning and perioperative risk stratification.