İklim kriziyle mücadelede kentlerin rolü: Ankara Büyükşehir Belediyesi ve öne çıkan Avrupa kentlerinin karşılaştırılması
The role of cities in tackling the climate crisis: A comparison of the Ankara Büyükşehir Belediyesi and featured European cities
  1. Tez No: 983304
  2. Yazar: NAZLIGÜL AKTAŞ TELMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEILA AKBARISHAHABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Urban and Regional Planning, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, küresel iklim kriziyle mücadelede yerel yönetimlerin kritik rolünü, Ankara ve öne çıkan Avrupa kentleri üzerinden karşılaştırmalı bir perspektifle incelemektedir. Literatür taraması, resmî belgeler ve raporlardan derlenen verilerle, şehirlerin farklı sosyo-ekonomik yapıları, finansal imkanları ve idari kapasitelerine rağmen iklim eylemlerini nasıl hayata geçirdiği analiz edilmiştir. Çalışma, Paris ve Amsterdam gibi yüksek gelirli Avrupa metropollerinin iddialı karbon nötr hedefleri ve kapsamlı kentsel dönüşüm projeleriyle öne çıktığını göstermektedir. Bu şehirler, güçlü ekonomileri ve yüksek kamu yatırım kapasiteleri sayesinde, döngüsel ekonomi modelleri ve radikal ulaşım dönüşümleri gibi yenilikçi ve büyük ölçekli projelere rahatlıkla kaynak ayırabilmektedir. Dünya üzerinde iklim kriziyle mücadelede geliştirilen projeler her bölgeye finansal ve yapısal açıdan uyum sağlamayabilir. Ancak tezin bulguları, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) çerçevesinde enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kullanımı ve sürdürülebilir ulaşım alanlarında kayda değer adımlar attığını ortaya koymaktadır. Bu durum, kaynak kısıtlılıklarının iklim eylemleri için aşılamaz bir engel teşkil etmediğinin ve yerel yönetimlerin proaktif olabileceğinin somut bir kanıtıdır. Kentlerin ICLEI, UCLG ve Belediye Başkanları Sözleşmesi gibi uluslararası ağlara katılımları, bilgi ve deneyim paylaşımının, özellikle kaynakları kısıtlı şehirler için ne denli önemli olduğunu vurgulamaktadır. Tez, bu bulgular ışığında, Ankara özelinde yerel yönetimlerin kapasitesini artırmaya yönelik finansman modelleri ve politika destekleri gibi somut öneriler sunarak, farklı sosyo-ekonomik koşullardaki şehirlerin iklim direncini pekiştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the critical role of local governments in tackling the global climate crisis through a comparative perspective on the cities of Ankara (Turkey), and featured european cities. With data compiled from literature review, official documents and reports, it analyzes how the cities have implemented climate actions despite their different socio-economic structures, financial means and administrative capacities. The study shows that high-income European metropolises such as Paris and Amsterdam stand out with ambitious carbon neutrality targets and extensive urban transformation projects. Thanks to their strong economies and high public investment capacities, these cities can easily fund innovative and large-scale projects such as circular economy models and radical transportation transformations. Projects developed to combat the climate crisis around the world may not be financially and structurally adaptable to every region. However, the findings of the thesis reveal that Ankara Metropolitan Municipality has taken significant steps in the areas of energy efficiency, renewable energy use and sustainable transportation within the framework of the Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP). This is concrete evidence that resource constraints are not an insurmountable barrier to climate action and that local governments can be proactive. The participation of cities in international networks such as ICLEI, UCLG and the Covenant of Mayors emphasizes the importance of sharing knowledge and experience, especially for resource-constrained cities. In light of these findings, the thesis aims to reinforce the climate resilience of cities in different socio-economic conditions by providing concrete recommendations such as financing models and policy supports to increase the capacity of local governments in Ankara.