Koronavirüs salgının gıda lojistiği üzerine etkileri
Effects of the coronavirus outbreak on food logistics
- Tez No: 983334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Gıda üretim ve tüketimi, dünya ve ülkemiz adına vazgeçilmez bir yer tutmaktadır. Endüstriyel bazda gerekliliği tartışılmaz olan lojistik sektörü, uzun yıllardır dünyanın farklı coğrafyalarında çeşitli ürün ve hammaddenin üretilmesi aşamasından başlayarak tüm süreçleri üstlenmekte ve özellikle ürünlerin taşınması sırasında büyük bir görev edinmektedir. Devamlı artış gösteren dünya nüfusunun beslenme gereksinimi gereği gıdanın sürekli temin edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan gıdaların teminini sağlayan yapı, gıda lojistiğini üstlenen yapılar olmaktadır. Gıda lojistiği içerisinde de taşıma aşamasında büyük ziyanlarla başa çıkmak durumundadır. Ürünlerin taşınması sırasında çıkan sorunlar sebebiyle ortaya çıkan çürüme ve bozulma gibi sorunlar bu sektör içerisinde yaşanan en büyük sorunlar arasında olup, gıda lojistiğinin liderliğinde yapılmakta olan taşımacılık faaliyetlerinin en uygun olmayan yollarla yönetilerek taşınmasından kaynaklanmaktadır. Gıda lojistiği üzerine faaliyet gösteren birimler bu sorunlar üzerine çeşitli çözüm yöntemleri geliştirmekte ve sürekli olarak değişen, gelişen teknolojiyle birlikte gıda sektörünün de anlık değişimlerini içeren güncel çözüm üretimleri ortaya koymaktadır. Gıda lojistiği üretimi yapılan ürünlerin üretim aşamasından itibaren son kullanıcının kendisine teslim edilene kadar olan sürecin tamamını elinde bulundurmaktadır. Bu açıdan gıda lojistiğinin temel amacı üretimi yapılan ürünlerin son kullanıcının kendisine teslim edilene kadar olan süreçte ürünlerinin zarar görmeden, çürümeden ve bozulmadan her tür durumda taşınabilmesi ve taşıma işleminin her iki taraf adına da pozitif yönlü çıkarlar içermesidir. Gıda lojistiği adına uğraş gösteren şirketler ürünlerinin tedariki ve ulaşımı amacıyla soğuk tedarik zincirlerini aktif olarak kullanmaktadırlar. Soğuk tedarik zinciri temelinde ürünlerin güven içerisinde ve kalitelerini koruduğu bir biçimde ulaşımını sağlamayı amaçlamaktadır. Dondurulmuş veya soğutulmuş ürünlerin üretimlerinden, depolanmasından, satılmasından, taşınmasından ve tüketicinin kendisine ulaşmasından önceki tüm süreçlerinde soğuk tedarik zinciri görev almaktadır. Koronavirüs salgını sürecinde gıda lojistiği ve soğuk tedarik zinciri aktif olarak görev almakta ve ürünlerin güvenilir şekilde teslim edilmesini sağlamaktadır. Çalışma içerisinde, salgın sürecinde gıda ürünlerinin taşınmasının aşamaları ve halkın arz-talep durumuna göre gıda lojistiğinin aktif çözümleri bulunmaktadır. Çalışma gayesi bakımından salgın sürecinin gıda lojistiği üzerine etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Food production and consumption have an indispensable place for the world and our country. The logistics sector, whose necessity on an industrial basis is indisputable, has been undertaking all processes, starting from the production of various products and raw materials, in different geographies of the world for many years, and has taken on a major task, especially during the transportation of products. A constant food supply is required due to the nutritional needs of the ever-increasing world population. In this respect, the structures that provide food are the structures that undertake food logistics. Food logistics also has to deal with great losses during the transportation phase. Factors such as decay and spoilage are among the biggest problems experienced in this sector. Problems such as decay and spoilage that arise due to problems during the transportation of products arise from the transportation activities carried out under the leadership of food logistics, being managed and transported in suboptimal ways. Units operating in food logistics develop various solution methods for these problems, and with the constantly changing and developing technology, up-to-date solutions that include instant changes in the food industry are required. Food logistics controls the entire process of the products produced, from the production stage until they are delivered to the end user. In this respect, the main purpose of food logistics is to transport the produced products in all kinds of conditions without being damaged, rotting, deteriorating or deteriorating until they are delivered to the end user, and the transportation process has positive benefits for both parties. Companies engaged in food logistics actively use cold supply chains for the supply and transportation of their products. Based on the cold supply chain, it aims to ensure the transportation of products safely and in a way that preserves their quality. The cold supply chain is involved in all processes of frozen or chilled products before they are produced, stored, sold, transported and delivered to the consumer. During the coronavirus pandemic, food logistics and cold supply chain are actively involved and ensure the reliable delivery of products. In the study, there are active solutions of food logistics according to the stages of transportation of food products during the pandemic process and the supply-demand situation of the public. In terms of its purpose, the study examines the effects of the pandemic process on food logistics.