Alturistik liderliğin bilgi paylaşma ve örgütsel öğrenme üzerine etkisi
The effect of altruistic leadership on knowledge sharing and organizational learning
  1. Tez No: 983340
  2. Yazar: MEHMET ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, alturistik liderlik davranışlarının bilgi paylaşımı ve örgütsel öğrenme üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışma ayrıca alturistik liderlik ve örgütsel öğrenme arasındaki ilişkide bilgi paylaşımının aracılık etkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel bir tasarımda hazırlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubu Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde görev yapan 439 sağlık çalışanıdır. Veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, korelasyon, regresyon ve aracılık analizleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların büyük çoğunluğunun kadın, evli, lisans mezunu, 18-30 yaş aralığında, hemşire ve 1,5 yıllık mesleki deneyime sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan analizlerde cinsiyet, ünvan, yöneticilik görevi ve eğitim duruma göre anlamlı farlılıklar tespit edilmiştir. Korelasyon analizinde alturistik liderlik ile bilgi paylaşımı (r=0.553) ve örgütsel öğrenme (r=0.670) arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Alturistik liderliğin hem bilgi paylaşımı (B=0.57, p<0.001) hem de örgütsel öğrenme (B=0.55, p<0.001) üzerinde pozitif etkisi olduğu, bilgi paylaşımının örgütsel öğrenmeyi pozitif yönde etlilediği (B=0.23, p<0.001) saptanmıştır. Aracılık analizinde, alturistik liderliğin örgütsel öğrenmeyi bilgi paylaşımı yoluyla dolaylı olarak da güçlendirdiği belirlenmiş ve bu etki %95 güven aralığında anlamlı bulunmuştur (GA [0.0057, 0.0472]). Bu sonuçlar, alturistik liderliğin örgütsel öğrenmeyi hem doğrudan hem de bilgi paylaşımı yoluyla dolaylı olarak güçlendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of altruistic leadership behaviors on knowledge sharing and organizational learning. The study also aims to examine whether knowledge sharing has a mediating effect on the relationship between altruistic leadership and organizational learning. The research was designed in a descriptive and correlational design. The sample of the study consisted of 439 healthcare professionals working at Afyonkarahisar State Hospital. Data were analyzed using SPSS 25.0 through descriptive statistics, t-test, ANOVA, correlation, regression, and mediation analyses. According to the findings, the majority of participants were female, married, held a bachelor's degree, were between the ages of eighteen and thirty, worked as nurses, and had one to five years of professional experience. The analyses revealed significant differences according to gender, title, managerial position, and educational level. The correlation analysis showed positive and significant relationships between altruistic leadership and knowledge sharing (r = 0.553), and between altruistic leadership and organizational learning (r = 0.670). Regression analyses indicated that altruistic leadership had a positive effect on both knowledge sharing (B = 0.57, p < 0.001) and organizational learning (B = 0.55, p < 0.001), and that knowledge sharing positively affected organizational learning (B = 0.23, p < 0.001). The mediation analysis demonstrated that altruistic leadership also strengthened organizational learning indirectly through knowledge sharing, and this indirect effect was significant within a 95% confidence interval (CI [0.0057, 0.0472]). These results indicate that altruistic leadership enhances organizational learning both directly and indirectly through knowledge sharing.