The relationship between eating disorders and interpersonal problems: The mediating role of depression
Yeme bozuklukları ve kişilerarası problemler arasındaki ilişki: Depresyonun aracılık rolü
- Tez No: 983513
- Danışmanlar: DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yeme bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar arasında en az çalışılan konulardan biri olup, bu alandaki literatür oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, Türkçe konuşan yetişkin bireyler arasında yeme bozuklukları ile kişilerarası sorunlar arasındaki ilişkide depresyonun aracı rolünü inceleyerek literatürdeki bu boşluğa katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çevrim içi anket formunu toplam 336 katılımcı doldurmuştur. Anket formu, Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği (EDE-Q-13), Beck Depresyon Envanteri (BDI) ve Kişilerarası Sorunlar Envanteri Kısa Formu (IIP-32)'den oluşmaktadır. Katılımcılar öncelikle kendini yeme bozukluğu tanısı koyanlar ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubundaki bireyler ise EDEQ-13 toplam puan kesme değerine göre, kontrol ve subklinik olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Bulgular, yeme bozukluğu belirtileri, depresyon düzeyleri ve kişilerarası sorunların şiddeti açısından gruplar arasında anlamlı farklar olduğunu ortaya koymuştur. Kendi kendine yeme bozukluğu tanısı koyan grup, diğer gruplara kıyasla EDEQ, BDI ve IIP puanlarında anlamlı şekilde daha yüksek düzeyler göstermiştir. Üç değişken arasında güçlü pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Regresyon analizleri, hem yüksek düzeyde kişilerarası sorunların hem de depresif belirtilerin, yeme bozukluğu belirtileriyle anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Hayes'in PROCESS makrosu kullanılarak yapılan aracılık analizinde, kişilerarası sorunların yeme bozukluğu belirtileri üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkisi olduğu görülmüştür. Bu dolaylı etki, kişilerarası sorunların depresif belirtileri tetiklemesi ve sürdürmesi yoluyla ortaya çıkmakta, bu da yeme bozukluğu belirtilerinin artmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla, depresyon, kişilerarası sorunlar ile yeme bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlenmektedir. Elde edilen bulgular, yeme bozukluklarına yönelik terapötik müdahalelere, kişilerarası sorunların çözümüne odaklanan stratejilerin entegre edilmesinin önemine işaret etmektedir. Bu süreçte eş zamanlı olarak depresif belirtilerin de ele alınması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are among the most understudied psychological disorders, with a relatively limited body of literature available on the topic. This study addressed this gap in the literature by investigating the mediating effect of depression on the relationship between eating disorders and interpersonal problems among adults of Turkish-speaking population. A total of 336 participants completed an online survey form. Including the Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q-13), the Beck Depression Inventory (BDI), and the Inventory of Interpersonal Problems Short Form (IIP-32). Participants were initial categorized into control and self-reported eating disorder diagnosis groups. The control group was further divided into control and subclinical groups based on the EDEQ-13 global cutoff scores. The results showed significant differences between the study groups in symptoms of eating disorder, depression, and interpersonal problems severity. Significantly higher EDEQ, BDI, and IIP scores were demonstrated by the self-report ED diagnosis group compared to the other groups. Strong positive correlations were found among the three variables. Regression analysis demonstrated that higher interpersonal problems and higher depression symptoms were both significantly associated with higher eating disorders symptoms. Mediation analysis using Hayes' PROCESS macro revealed that interpersonal problems have a direct and indirect effect on eating pathology. As indirectly through interpersonal problems effect on triggering and maintaining depressive symptoms that further trigger and maintain eating pathology. Therefore, depression partially mediates the relationship between interpersonal problems and eating pathology. The results suggest integrating the usage of strategies focused on resolving interpersonal problems into the eating disorders focused therapies. While addressing the co-occurring of depressive symptoms.