Tel erozyonla işleme (Teİ) prosesinin Invar 36 alaşımınıntribolojik davranışına etkisi
Effect of wire EDM machining (Teİ) process on the tribologicalbehavior of Invar 36 alloy
  1. Tez No: 983596
  2. Yazar: AHMET TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KANCA, DR. FERHAT CERİTBİNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnvar, demir bazlı bir nikel alaşımıdır. İnvar 36 içeriğinde %36 Nikel elementi bulunduğu için düşük termal genleşme katsayısına sahiptir. Bu çalışmada, termal genleşme katsayısı düşük olması sebebiyle, uzay, elektronik, havacılık ve yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalarda tercih edilen invar 36 alaşımının WEDM yöntemiyle kesilmesi incelenmiştir. Çinko katkılı pirinç kaplı bakır tel elektrot kullanılarak kesilen invar 36 alaşımında kesilen yüzeyde ergimiş iş parçası ve elektrot kalıntılarından oluşan tabaka (white layer) oluşmuştur. White layer denilen bu tabaka temizlenerek iş parçası son halini almış olur. Bu amaçla White layer 800'lük zımpara ile giderilmiş ve yüzey pürüzlülüğü (Ra), 3.12 μm değerinden 0.32 μm değerine düşerek %90 iyileşme elde edilmiştir. İşlenen yüzeylerin zımparalama öncesi ve sonrası SEM görüntüleri ile EDX analizleri alınmıştır. Zımpara öncesinde işlenen yüzeylerde O, Fe, Nİ, Cu ve Zn kalıntılarının olduğu, zımparalama sonrasında ise white layer tabakasının giderilmesiyle Cu, Zn gibi elektot kalıntılarının giderildiği görülmüştür. WEDM işlemi yapılan yüzeydeki ve işlemsiz yüzeydeki serttlik karşılaştırması yapılması için numuneden 50, 200, 500 ve 1000 gram ağırlıklar kullanılarak Vikers yöntemiyle sertlik ölçümleri yapılmıştır. WEDM ile işlenen yüzeyin kenarlarındaki sertlik değerleri işlemsiz yüzeyin kenarlarına nazaran daha yüksek çıkarken, işlem gören yüzeyin orta kısımlarındaki sertlik değeri ise işlemsiz yüzeyin orta kısımlarına nazaran daha az sertliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. WEDM sürecinde kullanılan dielektrik sıvı malzemenin kenar kısımlarında kesme işlemi boyunca oluşan ısıyı hemen ortamdan uzaklaştırdığı için yüzeyde hızlı soğumadan kaynaklı sertlik artışı meydana gelirken malzemenin orta kısımlarında ise sıvının geç ulaşması ve tam olarak ulaşamadığı için oluşan ısı daha geç ortamdan uzaklaştırılmıştır. Bunun sonucu malzemenin orta kısmında yavaş soğumadan kaynaklı ana malzemeden daha yumuşak bir yapı elde edilmiştir. Aşınma hacim kaybı WEDM ile kesilen İnvar 36 malzemesi, işlemsiz İnvar 36 malzemesine nazaran daha az meydana gelmiştir. Yapılan bütün deneyler sonucunda WEDM ile kesilen yüzeylerde alaşımın sürtünme ve aşınma performansı daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Invar is an iron-based nickel alloy. Invar 36 has a low thermal expansion coefficient as it contains 36% Nickel element. In this study, cutting of invar 36 alloy, which is preferred in aerospace, electronics, aviation and applications requiring high precision due to its low coefficient of thermal expansion, by WEDM cutting method was investigated. In the invar 36 alloy cut using a zinc-doped brass-coated copper wire electrode, a white layer consisting of molten workpiece and electrode residues was formed on the cut surface. This layer, called the white layer, is cleaned and the workpiece takes its final form. For this purpose, the White layer was removed with 800 grit sandpaper and the surface roughness (Ra) decreased from 3.12 μm to 0.32 μm, resulting in 90% improvement. SEM images and EDX analyzes of the treated surfaces were taken before and after sanding. It has been observed that there are O, Fe, NI, Cu and Zn residues on the processed surfaces before sanding, and that after sanding, the white layer is removed and electrode residues such as Cu and Zn are removed. In order to compare the hardness of the WEDM treated surface and the untreated surface, the hardness measurements were made using the Vikers method using 50, 200, 500 and 1000 gram weights from the sample. While the hardness values at the edges of the surface treated with WEDM were higher than the edges of the untreated surface, the hardness value in the middle parts of the treated surface was found to be less hard than the middle parts of the untreated surface. Since the dielectric liquid used in the WEDM process immediately removes the heat generated during the cutting process at the edges of the material, an increase in hardness occurred on the surface due to rapid cooling, while the heat generated in the middle parts of the material was removed later because the liquid reached late and could not reach it completely. As a result of this, a softer structure was obtained from the main material due to slow cooling in the middle part of the material. Wear volume loss of Invar 36 material cut with WEDM was less than that of untreated Invar 36 material. As a result of all the experiments, the friction and wear performance of the alloy on the surfaces cut with WEDM gave better results.