Kardiyovasküler veya diyabet hastalıkları olan bireylerin kan parametrelerin üzerine ağırlık kaybının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of weight loss on blood parameters in individuals with cardiovascularand diabetes diseases
  1. Tez No: 983608
  2. Yazar: RAMAZAN RIDVAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WİDA SİMZARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde obezite, diyabet veya kardiyovasküler hastalıkların prevalansındaki artış, bu hastalıkların birey ve toplum sağlığı üzerindeki etkilerini önemli ölçüde artırmaktadır. Enerji dengesizliği ve sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları, metabolik bozuklukların ortaya çıkmasında temel etmenler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, vücut ağırlığının kontrol altına alınması ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, diyabet veya kardiyovasküler hastalığı bulunan yetişkin bireylerde ağırlık kaybının kan parametreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Mayıs 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde faaliyet gösteren Diyetisyen Rıdvan Arslan Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi'ne başvuran ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 150 yetişkin birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ve tıbbi geçmişleri yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Ölçümler kapsamında vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (VKİ), bel çevresi (BÇ), bel–kalça oranı (BKO) ile birlikte kan parametreleri (açlık kan şekeri, HbA1c, total kolesterol, LDL, HDL ve trigliserid düzeyleri değerlendirilmiştir. ( p ye göre anlamlı / anlamsız) Kardiyovasküler veya diyabet hastalarının ağırlık kaybının kan parametreleri üzerine etkisinde; ağırlık kaybı üzerinde anlamlı etkisi bulunmuştur (p<0.05). Vücut kas kütlesinde artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Ancak, biyokimyasal parametrelerde anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Katılımcılara, 3 ay süresince kişiselleştirilmiş beslenme programı ve yaşam tarzı önerileri sunulmuştur. Süre sonunda elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, üç aylık süreçte bireylerin ortalama vücut ağırlığı, VKİ ve bel çevresi değerlerinde anlamlı azalma olduğunu; buna paralel olarak açlık kan şekeri, HbA1c, total kolesterol, LDL ve trigliserid düzeylerinde anlamlı düşüş, HDL kolesterol düzeylerinde ise anlamlı artış meydana geldiğini göstermiştir (p<0.05). Sonuç olarak, diyabet veya kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde planlı ve kontrollü ağırlık kaybının metabolik ve kardiyovasküler risk faktörlerini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Bu çalışma, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerinin diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde etkili bir yaklaşım olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing prevalence of obesity, diabetes, and cardiovascular diseases has significantly amplified the impact of these conditions on individual and public health. Energy imbalance and unhealthy lifestyle habits are among the main factors contributing to the development of metabolic disorders. In this context, weight management and the adoption of healthy eating habits play a critical role in the prevention and treatment of diabetes and cardiovascular diseases. This study was conducted to evaluate the effects of weight loss on blood parameters in adult individuals diagnosed with diabetes or cardiovascular diseases. The research was carried out between May 2024 and May 2025 at Dietitian Rıdvan Arslan Healthy Nutrition and Diet Consultancy Center in Istanbul, involving 150 adult volunteers who agreed to participate in the study. Participants' demographic characteristics, dietary habits, physical activity levels, and medical histories were collected through a structured questionnaire. Measurements included body weight, body mass index (BMI), waist circumference (WC), waist-to-hip ratio (WHR), and blood parameters such as fasting blood glucose, HbA1c, total cholesterol, LDL, HDL, and triglyceride levels. Weight loss was found to have a statistically significant effect (p<0.05), as well as an increase in muscle mass (p<0.05). However, no statistically significant changes were observed in biochemical parameters (p>0.05). Participants were provided with personalized nutrition programs and lifestyle recommendations for a period of three months. At the end of the intervention, statistical analyses revealed significant reductions in mean body weight, BMI, and waist circumference, accompanied by significant decreases in fasting blood glucose, HbA1c, total cholesterol, LDL, and triglyceride levels, as well as a significant increase in HDL cholesterol levels (p<0.05). In conclusion, planned and controlled weight loss was found to have a positive effect on metabolic and cardiovascular risk factors in individuals with diabetes or cardiovascular diseases. This study supports the effectiveness of healthy eating and lifestyle modifications in the prevention and management of diabetes and cardiovascular diseases.