Prediyabetin sol ventrikül diyastolik fonksiyon parametreleri üzerine etkisi
The effect of prediabetes on left ventricular diastolic funciton parameters
- Tez No: 460129
- Danışmanlar: DR. ERDAL BELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Diyabetes Mellitus (DM) insülinin salgılanmasındaki ve etkisindeki defektlerden ya da ikisinin kombinasyonundan kaynaklanan karbonhidrat, yağ ve protein metabolizma bozukluğuyla birlikteki kronik hiperglisemi ile kendini gösteren, birden çok sayıda etiyolojiye sahip, metabolik bir hastalıktır [1]. Diyabet toplumda oldukça sık görülen ve yarattığı kardiyovasküler komplikasyonlarla mortalite ve morbidite artışına yol açan bir hastalıktır. Prediyabetli bireylerde kardiyovasküler hastalık riski kan şekeri normal olan bireylere kıyasla 1.5 kat daha fazladır. Prediyabetin özellikle sol ventrikül diyastolik parametreleri üzerine olan olumsuz etkileri yapılan bazı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle hem prediyabetin hem de prediyabetin yol açabileceği sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun erken evrede belirlenip gerekli önlemlerin alınması ve tedavinin başlanması, mortalite ve morbidite hızının yavaşlatılması açısından önem taşımaktadır Amaç: Bu çalışmada prediyabetin erken evrelerde sol ventrikül fonksiyonu bozulmadan, diyastolik parametrelerin bozulup bozulmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışma içinSağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'na başvuruldu. 31.05.16 488 protokol numarası ile etik kuruldan izin alındı. Çalışmada Sağlık Bakanlığı (SB) Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Diyabet Poliklinikleri'ne 01.01.15-31.04.16 tarihleri arasında başvurmuş ve yaşları 35-75 arasında değişen 43 prediyabet hastası ve 42 sağlıklı kişinin boy, kilo, bel çevresi gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra, sağ ve sol kol tansiyonları, çeşitli kan parametreleri ve kardiyak fonksiyonları değerlendirildi. Kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını etkileyebilecek hastalıkları olan kişiler çalışmaya dahil edilmedi. Olguların 2,5 MegaHerz kardiyak probla değerlendirilmiş ekokardiyografi bilgileri hastane medikal kayıt sisteminden elde edilidi. İstatistiki analizlerde SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes is an complex disease caused by lack or defect of insulin synthesis and also defective use of insulin by tissues. Diabetes can cause cardiovascular mortality and morbidity. Prediabetes is a condition that there is a hyperglycemic situation but not enough high to diagnose diabetes. Prediabetes also causes pathological changes on cardiyovascular system like diastolic dysfunciton. Purpose: We aimed to eveluate cardiac diastolic function with transthorasic ecocardioghraphy in prediabetic patients and compare them with control grup which was selected from healty individuals. Material and Method: After the ethic council approval, case group was chosen from the prediabetic patients and healthy people which applied to Okmeydanı training and research hospital internal medicine and diabetic policlinics between 01.01.15-31.04.16. Control group was selected from healthy individuals which has neither diabetes nor prediabetes. We included 43 patients for prediabetes and 42 people for control group in our study. The patients ages are between 35-75.The illnesses which effect heart's systolic ad diastolic function were excluded from the study. Cardiac function data which were eveluated with transthoracic echocardiography by 2.5 MegaHertz cardiac probe, were obtained from hospital medical data base. We used SPSS 22.0 program for analysis. Results: Our study had two groups: one is prediabetic (case group) and the other one is control group (choosen from healthy people which are neither diabetic nor prediabetic).