Globalleşen dünya'da dijital paranın ekonomideki yeri ve pazar payı
The role and market share of digital currency in the globalizing world economy
  1. Tez No: 983613
  2. Yazar: DİLEK TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACİNUR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Para ilk olarak mübadele aracı şeklinde kullanılmış ve günümüz dünyasında iktisat politika aracı şeklini almıştır. Merkez Bankasının kuruluş gayesinin en başında, para piyasasında istikrara yönelik politikalar üretmesi bulunur. Fiziki olarak miktarı kontrol edilip basımları merkezi kurumlar tarafınca yapılan paralara alternatif olarak ortaya çıkan dijital para son zamanlarda popüler bir araç halini almıştır. Farklı isimler altında binlerce dijital paraya rastlamak mümkündür. Üstelik dijital yani kripto parayı geleneksel paraya karşı alternatif olarak kullanan dev firmalar vardır. İnternette dağıtılıp yatırım araçları olarak da kullanılan kriptoların dünya üzerinde fiziksel paradan bile çok daha değerli hale geldiği anlaşılmıştır. Bu çalışmada, globalleşen dünya' da dijital paranın yeri ve pazar payı açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Dijital para, insanın son zamanlarda ticari faaliyetinde ve yatırımında kullanmış olduğu, hızlı gelişen ‎teknolojiyle beraber ekonomide de kendilerinden söz ettirmeyi başarmış, çağımızda en önemli ‎ticari konular arasındadır.‎ Kripto para birimleri ve özellikle ‎ Bitcoin'in altına benzerliği, sınırlı arz ve madencilik yoluyla piyasaya sürülmesi gibi özelliklerinden ‎kaynaklanıyor.‎ Birçok merkez bankası, banka ve aracı kurumlar, Bitcoin'in teknolojisini benimseyerek bu alanda ‎çalışmalara başlamış ve kendi dijital para birimlerini oluşturma yönünde adımlar atmıştır. ‎ Kripto paraların para birimi olarak kabul edilme süreci, dünya genelinde düzenleyici çerçevelerin ‎oluşturulması ve teknolojinin geniş çapta kabul görmesi gerektiği noktada belirgin bir şekilde ‎ilerlemektedir. Kripto para birimlerinin mevcut toplam piyasa değeri, dünya ekonomisinin genel büyüklüğüne ‎kıyasla hâlâ oldukça küçüktür. Kripto para birimlerinin finansal sisteme entegrasyonunun artmasıyla birlikte, daha fazla kurumsal ‎yatırımcının bu alana girmesi potansiyel olarak büyük hareketlere yol açabilir. ‎
Özet (Çeviri)
Money was first used as a medium of exchange and has taken the form of an economic policy tool in today's world. The primary purpose of the Central Bank's establishment is to develop policies aimed at stability in the money market. Digital currency, which emerged as an alternative to physical currency whose quantity is controlled and printed by central institutions, has recently become a popular tool. Moreover, there are major companies that use digital, or cryptocurrency as an alternative to traditional currency. It has become clear that cryptocurrencies, which are distributed online and also used as investment instruments, have become far more valuable worldwide than physical currency. This study evaluates the place and market share of digital currency in a globalizing world. Digital currency is one of the most important commercial issues of our time, having gained prominence in the economy alongside rapidly developing technology, as it is used by people in their commercial activities and investments. The rise of digital currencies has the potential to impact traditional monetary policy. This similarity to gold stems from characteristics such as Bitcoin's limited supply and its release into the market through mining. Many central banks, banks, and brokerage firms have begun working in this area by adopting Bitcoin's technology and have taken steps towards creating their own digital currencies. Tyhe process of accepting cryptocurrencies as currency is progressing significantly, at a point where regulatory frameworks need to be established worldwide, and the technology needs to be widely accepted. The current total market value of cryptocurrencies is still quite small compared to the overall size of the global economy. As cryptocurrencies become more integrated into the financial system, the entry of more institutional investors into this field could potentially lead to significant movements.