Genç yetişkinlerin sosyal destek düzeyleri ile dijital bağımlılıkları arasındaki ilişkide yapay zekâ okuryazarlığı ve öz düzenlemenin aracılık etkisinin incelenmesi
Examining the mediation effect of artificial intelligence literacy and self-regulation on the relationship between young adults' social support levels and digital addictions
  1. Tez No: 983663
  2. Yazar: VAHİT ACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerin sosyal destek düzeyleri ile dijital bağımlılıkları arasındaki ilişkide yapay zekâ okuryazarlığı ve öz düzenlemenin aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Türkiye' de farklı bölgelerde yaşayan 18 ile 30 yaş arasında olan toplam 492 kişi oluşturmaktadır. Katılımcıların 363'ü kız (%73,8), 129'u erkektir (%26,2). Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği, Kısa Öz Kontrol Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS PROCESS makronun Model 4 eklentisi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada yer alan değişkenlerin cinsiyete göre anlamlı bir farkın olup olmadığını analiz etmek için t-testi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sosyal destek ve dijital bağımlılığın cinsiyete göre farklılaşmadığı, öz düzenleme ve yapay zekâ okuryazarlığının cinsiyete göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan değişkenlerin dijitalde geçirilen süreye göre anlamlı bir farkın olup olmadığını analiz etmek için ANOVA testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sosyal destek, dijital bağımlılık ve öz düzenlemenin dijitalde geçirilen süreye göre farklılaştığı fakat yapay zekâ okuryazarlığının farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal destek ile dijital bağımlılık arasındaki ilişkide öz düzenleme ve yapay zekâ okuryazarlığının aracılık rolünü test etmek amacıyla aracılık analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sosyal destek ve dijital bağımlılık arasındaki ilişkide öz düzenleme ve yapay zekâ okuryazarlığının aracı rolü olduğu bulunmuştur. Analiz sonuçları alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating effect of AI literacy and self-regulation on the relationship between social support levels and digital addiction of young adults. The research sample consists of 492 people between the ages of 18 and 30 living in different regions of Turkey. 363 of the participants were female (73.8%) and 129 were male (26.2%). The research data were collected using the Personal Information Form, Digital Addiction Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, AI Literacy Scale, and Brief Self-Control Scale. The relational screening model was used in this study. The data were analyzed using the Model 4 plugin of the SPSS PROCESS macro. A t-test was conducted to analyze whether there was a significant difference in the variables in the study according to gender. As a result of the analysis, it was concluded that social support and digital addiction did not differ according to gender, while self-regulation and AI literacy differed according to gender. ANOVA test was conducted to analyze whether there was a significant difference in the variables included in the study according to the time spent on digital devices. As a result of the analysis, it was concluded that social support, digital addiction and self-regulation differed according to the time spent on digital devices, but artificial intelligence literacy did not. Mediation analysis was conducted to test the mediating role of self-regulation and artificial intelligence literacy in the relationship between social support and digital addiction. As a result of the analysis, it was found that self-regulation and artificial intelligence literacy had a mediating role in the relationship between social support and digital addiction. The analysis results were discussed within the framework of the literature.