The genesis of the Metamorphic rocks associated with the Nain Ophiolite
Nain Ofiyoliti ile ilişkli metamorfik kayaçların jenezi
- Tez No: 983713
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED RAHGOSHAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Shahıd Beheshtı Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
Özet
Nain ofiyolit masifi, Orta İran mikrolevhasının kuzeybatısında yer almakta olup, okyanusal kabuğa ait ultramafik ve mafik kayaç topluluklarını içeren iyi korunmuş bir ofiyolit dizisini temsil eder. Bu çalışma, Nain ofiyolitine ait metamorfik kayaçların petrografik, mikrostrüktürel ve jeokimyasal özelliklerini inceleyerek, deformasyon ve metamorfizma süreçlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Masif başlıca serpantinleşmiş ultramafik kayaçlar, gabrolar, diyabazlar, yastık lavlar ve bunlara eşlik eden amfibolit ve milonitleşmiş kayaçlardan oluşmaktadır. Petrografik incelemeler, ultramafik kayaçların büyük ölçüde serpantinleştiğini ve olivin ile piroksenlerin yerini serpantin, klorit ve talk gibi ikincil minerallerin aldığını göstermektedir. Mafik kayaçlar ise izotrop gabrodan pegmatitik gabroya kadar geniş bir bileşim aralığı sunmakta, diyabazlar ve bazaltik lavlar yer yer spilitik dönüşüm geçirmiştir. Amfibolitler, güçlü foliasyon ve lineasyon gelişimiyle karakterize olup, deformasyon sırasında önemli bir kayma bileşenine işaret etmektedir. Mikrotektonik veriler, deformasyonun hem yüksek hem de düşük sıcaklık koşullarında geliştiğini göstermektedir. Olivin ve klinopiroksen porfiroklastlarında dislokasyon sürünmesi ve difüzyon sürünmesi mekanizmaları belirgindir. Jeokimyasal veriler, peridotitlerin uyumlu elementlerce zengin, uyumsuz elementlerce fakir olduğunu; bazaltik kayaçların ise MORB ve ada yayı toleyitik karakterleri yansıttığını ortaya koymaktadır. Elde edilen tüm veriler, Nain ofiyolit masifinin okyanusal kabuk kökenli olduğunu ve daha sonra tektonik olarak Orta İran mikrolevhası içerisine yerleştiğini göstermektedir. Bu çalışma, Nain ofiyolitinin jeodinamik evriminin anlaşılmasına ve Orta İran bölgesindeki ofiyolitlerin tektonik konumunun aydınlatılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Nain ophiolite massif is located in the northwestern part of the Central Iranian microcontinent and represents a well-preserved ophiolitic sequence composed of ultramafic and mafic rocks derived from oceanic crust. This study aims to constrain the deformation and metamorphic evolution of the Nain ophiolite through integrated petrographic, microstructural, and geochemical investigations of its metamorphic rock assemblages. The massif mainly consists of serpentinized ultramafic rocks, gabbros, diabases, pillow lavas, and associated amphibolites and mylonitized rocks. Petrographic observations indicate that the ultramafic rocks are extensively serpentinized, with olivine and pyroxene largely replaced by secondary minerals such as serpentine, chlorite, and talc. Mafic rocks display a wide compositional range from isotropic to pegmatitic gabbros, while diabases and basaltic lavas locally record spilitic alteration. Amphibolites are characterized by well-developed foliation and lineation, reflecting a significant shear component during deformation. Microtectonic data indicate that deformation occurred under both high- and low-temperature conditions. Olivine and clinopyroxene porphyroclasts exhibit deformation features consistent with dislocation creep and diffusion creep mechanisms. Geochemical data show that the peridotites are enriched in compatible elements and depleted in incompatible elements, whereas the basaltic rocks display mid-ocean ridge basalt (MORB) and island-arc tholeiitic affinities. Overall, the results demonstrate that the Nain ophiolite massif originated from oceanic crust and was subsequently tectonically emplaced into the Central Iranian microcontinent. This study provides new insights into the geodynamic evolution of the Nain ophiolite and contributes to a better understanding of the tectonic framework of ophiolites in the Central Iranian region.