Kronik nonspesifik bel ağrısında vücut akupunkturu uygulamasının sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of body acupuncture application in chronic nonspecific low back pain
  1. Tez No: 983769
  2. Yazar: AYSUN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kronik nonspesifik bel ağrısı olan bireylerde vücut akupunkturu uygulamasının ağrı şiddeti, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve eklem hareket açıklığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, tek gruplu, ön test-son test desenine sahip deneysel bir tasarımda gerçekleştirilmiştir. Örneklemi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi GETAT Ünitesi'ne başvuran, kronik nonspesifik bel ağrısı tanısı almış 27 gönüllü birey oluşturmuştur. Katılımcılara dört hafta boyunca haftada iki kez, toplam sekiz seans vücut akupunkturu uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formunun yanı sıra Vizüel Analog Skala (VAS), İstanbul Bel Ağrısı Skalası, Nottingham Sağlık Profili (NSP) ve manuel gonyometrik ölçümler kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapılmış, tedavi öncesi ve sonrası ölçümler bağımlı örneklemler için t-testi ile karşılaştırılmış, etki büyüklüğü Cohen's d katsayısı ile değerlendirilmiştir. Bulgular, tedavi sonrası VAS puanlarında anlamlı düşüşler olduğunu; özellikle hareket sırasında hissedilen ağrının yüksek düzeyde azaldığını göstermiştir (p<0.001). Fonksiyonel yetersizlik düzeyinde de anlamlı iyileşme kaydedilmiştir (p=0.001). NSP puanlarında genel, fiziksel ve psikososyal yaşam kalitesi alanlarında anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir (p<0.001). Eklem hareket açıklığı ölçümleri ise fleksiyon başta olmak üzere tüm yönlerde anlamlı artışlar göstermiştir (p<0.05). Regresyon analizlerinde; lomber fleksiyon hareket açıklığı üzerinde değerlendirilen faktörlerin bir eğilim oluşturduğu (p=0.22) ancak bireysel etkilerinin anlamlı olmadığı, dizabilite skorunda lise mezunu olmanın anlamlı bir prediktör olduğu (p=0.14), diğer parametrelerde ise sosyodemografik değişkenlerin tedavi yanıtı üzerinde belirgin bir etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma vücut akupunkturunun kronik nonspesifik bel ağrısı olan bireylerde bir tedavi seçeneği olarak kullanılabileceğini ve ağrı yönetimi, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerinde anlamlı katkılar sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of body acupuncture on pain intensity, functional status, quality of life, and range of motion in individuals with chronic nonspecific low back pain. The research was conducted using a single-group, pretest-posttest experimental design. The sample consisted of 27 voluntary participants diagnosed with chronic nonspecific low back pain who applied to the GETAT Unit of Kütahya University of Health Sciences. Each participant received body acupuncture treatment twice a week for four weeks, totaling eight sessions. Data were collected using a sociodemographic information form, the Visual Analog Scale (VAS), the Istanbul Low Back Pain Disability Index, the Nottingham Health Profile (NHP), and manual goniometric measurements. The data were analyzed using SPSS 22.0 software. Paired samples t-tests were used to compare pre- and post-treatment scores, and effect sizes were calculated using Cohen's d. The findings revealed a significant reduction in pain levels after treatment, particularly in pain during movement (p<0.001). A significant improvement was also observed in functional disability scores (p=0.001). The quality of life, as measured by the Nottingham Health Profile, showed statistically significant improvement in general, physical, and psychosocial domains (p<0.001). Additionally, the range of motion in the lumbar spine—especially flexion—increased significantly in all directions (p<0.05). In regression analyses, it was concluded that the factors evaluated on lumbar flexion range of motion created a trend (p=0.22), but their individual effects were not significant, high school graduation was a significant predictor of disability score (p=0.14), and sociodemographic variables had no significant effect on treatment response in other parameters. In conclusion, this study suggests that body acupuncture may serve as an effective complementary intervention for managing chronic nonspecific low back pain. The results support its beneficial impact on reducing pain, enhancing functional capacity, and improving health-related quality of life for individuals suffering from chronic low back pain.